Що таке протрузія міжхребцевих дисків і як її позбутися? Якщо ви зіткнулись з цією проблемою, не варто займатись самолікуванням. Лише професіонали можуть надати кваліфіковану допомогу. Саме такі фахівці працюють в львівському реабілітаційному центрі Zarpa (Zarpa.com.ua). Вони детально пояснюють кожному клієнту, в чому суть його захворювання. Фізичні терапевти проводять серію діагностичних тестів і лише тоді складають план лікування. Після завершення курсу дають рекомендації, як попередити проблеми в майбутньому.
Що таке протрузія міжхребцевого диска
Вловити суть лікування патології можливо тоді, коли ви зрозумієте її причини та послідовність виникнення. Наш хребет складається з невеликих кісток (хребців), які з'єднані між собою зв’язками. Поверхня їх вкрита суглобовою тканиною, а між кожним знаходиться диск.
Саме диски забезпечують амортизацію і нормальну рухливість хребта. В них вирізняють дві частини - фіброзне кільце та пульпозне ядро. В склад дисків входять колагенові та еластинові волокна, протеоглікани, хондроїтинсульфат та інші органічні речовини. З віком співвідношення різних елементів змінюється, втрачається вода, ядро стає жорстким, а фіброзне кільце слабне, частково руйнується, в його структурі з’являються мікротріщини.
Значні навантаження на хребет, травми, інфекції, запальні захворювання, генетична схильність прискорюють процеси дегенерації. Висота диску зменшується. Під тиском ядра фіброзне кільце починає випинати з міжхребцевої щілини, виникає протрузія. Якщо кільце розривається і пульпа виходить назовні, діагностується грижа.
Як проявляється хвороба
Варто знати симптоми захворювання, щоб вчасно звернутись до лікаря. Від їх інтенсивності також залежить те, як лікувати протрузію дисків і з якого етапу починати реабілітацію.
Прояви патології часто зв’язані з локалізацією:
- Шийний відділ. Обмеження рухів шиї, біль голови, головокружіння, оніміння та слабкість в руках.
- Грудний відділ. Скованість рухів спини, міжреберні невралгії, біль при диханні, кашлі, чханні, ослаблення мускулатури пресу.
- Поперековий відділ. Болючість при згинанні та розгинанні, з іррадіацією в сідницю, ноги. Парестезії в нижніх кінцівках, слабкість і труднощі при ходьбі. У важких випадках порушується робота органів малого таза (нетримання сечі, калу, статева дисфункція).
Випинання диску може бути рівномірним, по всьому кільцю, або локальним. Медіальні протрузії, що випирають в просвіт хребта, довго себе не проявляють. При значних розмірах можуть перетискати спинний мозок. Латеральні і задньо-латеральні протрузії найчастіше провокують корінцеві болі та радикуліти. Задні стають причиною парезів та порушення роботи тазових органів.
Як лікують протрузію
Якщо хвороба себе не проявляє, достатньо профілактичних заходів щоб зупинити її розвиток і утворення грижі. Консервативне лікування протрузії потрібне при вираженому больовому синдромі. Воно складається з декількох етапів.
Фаза 1. Зняття гострого болю.
На цьому етапі показані:
- Лікувальний, сегментно-рефлекторний, міофасціальний масаж
- Постізометрична релаксація
- Рефлексотерапія
- Кінезіотейпінг
Запалення та біль знімають також медикаментозними засобами. Найчастіше рекомендують нестероїдні протизапальні препарати та міорелаксанти. Тимчасово можна одягнути корсет.
Фаза 2. Поступове відновлення рухів
Під керівництвом фізичного терапевта ви почнете відновлювати нормальний діапазон рухів. Спочатку це можуть бути пасивні та пасивно-активні вправи, потім ви будете робити їх самостійно. Звертається увага на те, щоб було рівномірне навантаження на всі групи м’язів - глибокі, середні та поверхневі.
Фаза 3. Повне відновлення рухів
Основна мета етапу - повністю відновити нормальну рухомість хребта. Комплекс вправ передбачає навантаження на прес, мускулатуру верхніх та нижніх кінцівок. В кінці курсу людина повинна без проблем повернутись до своєї звичної діяльності.
Фаза 4. Запобігання рецидивам
Під час попередньої діагностики фізичний терапевт оцінює біомеханіку хребта, ніг, стоп. Її порушення часто стає причиною протрузій та рецидивів. За допомогою масажу, витяжки і спеціальних вправ виправляється постава, плоскостопіє. Спеціаліст рекомендує, яку гімнастику можна робити вдома і коли варто прийти на повторний курс. Для кожного клієнта спосіб профілактики підбирається індивідуально.
Фізичні терапевти центру Zarpa стверджують, що правильно підібрані методи лікування протрузії та комплекс вправ ефективно запобігають ускладненням (на сам перед грижі). Завдяки рухові покращується кровопостачання тканин, сповільнюється дегенерація дисків та суглобів. Головна умова - реабілітація повинна бути правильною і постійною. Лише досвідчені спеціалісти можуть достовірно визначити проблему і розробити персональну терапію для кожного клієнта.