Не дивлячись на скепсис та перестороги експертів, новий ринок електроенергії з 1 липня все ж запрацював. Апокаліптичний сценарій не відбувся, і вже можна робити перші висновки щодо життєздатності та ефективності моделі, що впроваджується. На початковому етапі є певні незрозумілості. Поки не вирішено, за чий кошт усуватимуть різницю між ринковою вартістю електроенергії та цінами для населення. Через це побутові споживачі платять за струм за старим тарифом. Нез`ясованим залишається і механізм демонополізації ринку. Хоча зрушення у напрямку формування конкурентного середовища вже є. Так, у перший день запуску ринку Eru Trading імпортувала до України енергію з Угорщини та Словаччини.

Ніяких порушень у роботи енергосистеми після старту реформи не виявили співробітники Національної енергетичної компанії «Укренерго». Голова НКРЕКП Оксана Кривенко у дописі на «Фейсбук» зазначила, що були технічні збої, однак їх оперативно усунули. Очільниця комісії відмітила позитивні результати торгів на ринку «на добу наперед»: сформовані там ціни виявилися нижчими у порівнянні з встановленими НКРЕКП.

Вартість електроенергії для населення не змінилась, однак вона, як підкреслила чиновниця, залишається найнижчою у Європі. У той же час, коли фізичні особи платитимуть по-старому, промисловців, скоріш за все, очікує зростання цін. Про збільшення тарифів на електроенергію для непобутових споживачів на 22% вже заявив холдинг Віктора Пінчука «Інтерпайп».

Голова уряду Володимир Гройсман однією з переваг нової моделі ринку назвав відмову від корупційної формули «Роттердам плюс», запровадженої три роки тому. Згідно неї, у тарифах для ТЕС закладалася ціна на вугілля у роттердамському порту з урахуванням вартості доставки сировини до України. Зараз у парламенті лежить подання президента Володимира Зеленського з пропозицією перейти на нову методику формування ціни на вугілля для теплової генерації «Роттердам мінус».

Радник президента Андрій Герус закцентував увагу на складнощах переходу. Зараз система працює у авральному режимі: через спеку кількість команд аварійного розвантаження зросла з 2-4 до 40 за ніч. Крім того, експерт прогнозує, що кінцеві тарифи на електрику зростуть більше, ніж обіцяють урядовці. Так, першолипневого ранку ціни на струм, сгенерований ТЕС, збільшилися майже в 1,5 рази.

Але детальний аналіз ринку показав, що в умовах конкурентного середовища не все так однозначно. Наприклад, компанія ДТЕК на біржових торгах знизила ціну на електрику на 12%. А ось вартість електроенергії від державного підприємства «Енергоатом» зросла майже на третину. Чому? Просто цінова пропозиція Національної атомної енергогенеруючої компанії виявилася кращою на ринку двосторонніх договорів.

Випробуванням для нової моделі стали погодні умови. Через високі температури на дворі енергетична система переживає найбільше навантаження. В «Укренерго» вже поскаржилися на дефіцит додаткових потужностей теплових станцій, що здатні екстрено покрити пікові навантаження у спеку. Ситуацію охарактеризували як критичну. Вісім блоків ТЕС ремонтуються, а ще сім не працюють через відсутність вугілля. Для недопущення аварійних відключень секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Данилюк навіть запропонував зібрати енергетичний штаб.

Загрозу для основ роботи нової моделі енергоринку в «Укренерго» вбачають і в судовій тяганині, затіяній «Нікопольским заводом феросплавів» Ігоря Коломойського. За позовом підприємства 2 липня Окружний адмінсуд Києва ухвалив скасувати постанову національного регулятора про тарифи на електрику для «Укренерго». У якості аргументів позивач навів нелегітимність НКРЕКП, визнану Конституційним судом. Звернув увагу, що через підвищення тарифів вартість електроенергії для підприємств суттєво зросла. Зокрема, частка витрат на електрику у собівартості продукції заводу є найбільшою. Завищенні тарифи, на думку позивача, створюють на ринку нерівні умови, адже дають можливість субсидувати одних за рахунок інших.

Отже, нова модель енергетичного ринку вже демонструє як позитивні, так і негативні риси. Але оцінювати її, на думку депутата Олександра Домбровського, зарано: слід дочекатися кінця липня. До продуктивного діалогу між учасниками ринку закликає і національний регулятор. Першими перемогами нового ринку можна вважати лібералізацію цін, більш-менш стабільне функціонування, появу молодих, але перспективних гравців. До останніх можна віднести, наприклад, Криворізьку енергетичну компанію. Серед мінусів ринку: поки що слабка саморегуляція, висока вірогідність подорожчання електрики для підприємств.