З появою кранів-маніпуляторів на ринку вантажопідйомного обладнання старі версії кранів відійшли на другий план. Даний вид обладнання на порядок зручніше і компактніше старих версій, саме тому більшість компаній, які зайняті в різних сферах, пов'язаних з вантажними перевезеннями і підйомом вантажів, переходять на крано-маніпуляторні установки (КМУ). У даній статті ми зупинимося на основних перевагах і недоліках маніпуляторів.

У наш час кран маніпулятор можна зустріти в багатьох сферах бізнесу: будівництво, вантажоперевезення, у військових, в морському або річковому флоті, висотні і бурильні роботи, сільськогосподарська або гірська промисловість і це далеко не повний список сфер, в яких використовують дане обладнання.

Кран маніпулятор Fassi f365a.

Переваги.

Компактність.

Основним з найбільших плюсів КМУ є їх компактність. За рахунок того, що вони займають невеликий проміжок на шасі, залишається велика кількість місця для установки кузовного обладнання. У зв'язку з цим немає необхідності підганяти на об'єкт кілька автомобілів (один з маніпулятором, другий з платформою для завантаження), все це поміщається на одному автомобілі. Також це дозволяє робити завантаження або висотні роботи в місцях з обмеженим заїздом.

Управління.

Більшість КМУ має управління, розташоване безпосередньо на установці з маніпулятором. У більшості випадків управління здійснюється за допомогою декількох важелів, кожен з яких відповідає за певну площину (вгору-вниз, оборот по осі, висунення стріли). Для зручності, більшість компаній ставлять важелі управління по обидва боки установки. Для тих, хто хоче керувати навантаженням з максимальною зручністю, виробники передбачають дистанційний пульт управління або ж мобільний додаток, яке дозволить виконувати навантаження за допомогою смартфона або планшета. Такий варіант на порядок зручніше. По-перше, немає необхідності постійно задирати голову, по-друге, можна сховатися від опадів десь поблизу і управляти там.

Великий вибір додаткового обладнання та комплектуючих.

Дані установки мають великий вибір навісного обладнання та комплектуючих, все їх перераховувати можна тривалий час, в даній статті ми зупинимося на основних механізмах, які користуються попитом на території нашої країни.

Комплектуючі для КМУ:

- дистанційне керування;

- управління за допомогою мобільних пристроїв;

- екран з графічним відображенням показників роботи маніпулятора;

- пристрій обмеження підйому;

- управління з крісла;

- гідростанція;

- модуль збільшення швидкості роботи;

- додаткова лебікда і т.д.

Варіанти навісного обладнання:

- підхоплення (вилочні, для колод, для бочок, сіна і т.д.);

- різні варіанти грейферів;

- щелепи;

- бури і пристрої для спорожнення;

- люльки тощо.

Універсальність.

Завдяки величезному спектру комплектуючих і навісного обладнання такі установки можуть бути універсальними. На відміну від старих версій кранів маніпулятори мають мінімум 2 місця перегину стріли, за рахунок чого він може не тільки опускати/піднімати вантажі, але і буритися. Для прикладу наведемо італійського виробника Fassi, їх установки мають універсальне кріплення для навісного обладнання, за рахунок чого ви можете мати один маніпулятор і велику кількість примочок до нього, це дозволить використовувати КМУ в багатьох сферах діяльності, а додаткові комплектуючі зроблять цю роботу на порядок зручніше і відповідно простіше.

Безпека.

Всі маніпулятори, представлені на ринку мають системи безпеки, що захищають їх від перевантажень, які в підсумку можуть привести до несправностей або що ще гірше до перекидання вантажу при підйомі. Компаніям, які займаються виробництвом кранів-маніпуляторів просто не дадуть випустити на ринок свою продукцію, якщо вона не буде відповідати всім нормам безпеки і європейським стандартам якості.

Недоліки.

Хоч таке вантажопідйомне обладнання і вважається наступним кроком в виконання вантажопідйомних робіт, вони теж мають ряд недоліків.

Вартість.

Один з найбільших мінусів даного обладнання є його вартість, за рахунок використання великої кількості систем навіть їх собівартість висока, а кожен виробник хоче на цьому заробити, тому такі установки не можуть коштувати дешево. Така ж ситуація спостерігається при виборі навісного обладнання та додаткових механізмів, що полегшують роботу з КМУ.

Робота в різних умовах.

Другим мінусом роботи з КМУ є погодні умови. Це пов'язано перш за все з використанням рідини в системі. По-перше, вони можуть перестати працювати при низьких температурах, тому що масло в баку скраплюється і втрачає деякі свої властивості, в зв'язку з чим установка може встати, багато виробників передбачають цей момент і рекомендують міняти масло в залежності від пори року або при великих перепадах використовувати універсальне масло. При високих температурах маніпулятору просто необхідно давати відпочити. Повертаючись до італійському виробникові Fassi, вони передбачили, що система сигналізує про перегрів рідини, в такому випадку варто просто дати крану-маніпулятору відпочити деякий час. Але на це варто звертати увагу при перепадах температури понад +40˚C або нижче -40˚C, у всіх інших випадках це не критично.

Ще одним мінусом при поганих погодних умовах є відсутність кабіни управління для оператора (як в старих версіях кранів), але це можна вирішити, докупивши модуль дистанційного керування, який дозволяє управляти з різних місць.

Висновок.

Те що крани-маніпулятори на порядок безпечніше, універсальніше і зручніше старих версій кранів залишається фактом, єдиним істотним мінусом є вартість даного обладнання, але тут кожен вирішує для себе, наскільки доцільним буде така зміна і як швидко вона окупиться для компанії.

Адміністрація ресурсу висловлює подяку fassi.com.ua за допомогу в написання статті та надання актуальної інформації.

Приклад роботи крана-маніпулятора fassi f85b, встановленого на Isuzu NQR 90.