Подібне зростання нарцису вузьколистого в природних умовах спостерігається лише на альпійських луках. Але в урочищі Кереші, неподалік від міста Хуст, зберігся найбільший у світі масив природних заростей нарциса. Долина нарцисів – явище, пов’язане у цій місцевості ще з льодовиковим періодом на Землі. Нарцис вузьколистий – рідкісна рослина, занесена в Червону книгу.
Дивовижної краси місце, одне з чудес Закарпаття, одне з найулюбленіших і найбільш відвідуваних весняних явищ –Долина нарцисів. Знаходиться це диво на околиці Хуста в урочищі Кереші. Щороку сюди приїжджає величезна кількість туристів, щоб насолодитися єдиним місцем в Європі, де квітне ціле поле диких білих нарцисів. Унікальність Долини нарцисів полягає в тому, що вона знаходиться не в горах, а на рівнині, що саме по собі незвично для цієї квітки. Це єдине місце в світі, де нарциси цвітуть на висоті 180 метрів над рівнем моря. У всьому світі є всього кілька місць меншої площі, де масово ростуть нарциси – це Альпи, гірські райони Румунії та деякі Балканські країни.
Багато хто з нас ще з дитинства пам'ятають легенду про красеня-юнака на ім'я Нарцис, згідно з якою він був настільки гарний, що, побачивши своє зображення в струмку, закохався в неї без пам'яті і потонув. З тих пір душа юнака переселилася в цей прекрасний квітка, який носить його ім'я.І якщо сьогодні троянду називають королевою квітів, то нарцис справедливо може вважатися прекрасним принцом.
Історія Долини нарцисів починається ще з часів льодовикового періоду. Вважається, що після глобального танення льоду з гір стікала велика кількість води, що і посприяло розповсюдженню і цвітінню нарциса вузьколистого. З часом у цій низовині стали з'являтися дубові ліси, а землі стали використовувати для господарської діяльності. Ці фактори суттєво вплинули на розміри існуючої сьогодні Долини нарцисів. Але найбільші втрати диких нарцисів відбулися у радянський час, коли тут було переоране 50 га землі, після чого роботи припинилися і решту поля з нарцисами передали Карпатському біосферному заповіднику. У 1980 р. нарцис вузьколистий навіть був внесений в Червону книгу України, що черговий раз доводить необхідність захисту цієї рідкісної квітки. На сьогоднішній день заповідна територія займає 257га рівнинного поля поруч з річкою Хустець. Клімат тут переважно теплий і вологий. Ще більше статей на сайті Лайфхакер.
Час цвітіння Долини нарцисів у кожному році залежить від природи, але в основному він випадає на період 1-15 травня. До 1 травня починають розпускатися перші квіти, а через кілька днів по всій долині з'являються один за одним білі квіткові острівці. Іноді, коли весна в Закарпатській області особливо тепла, нарциси можуть зацвісти і на кілька днів раніше. Пік цвітіння Долини нарцисів як правило, випадає на 9-12 травня. В цей час земля покривається чудовим білим килимом, який особливо ефектно виглядає, якщо піднятися на гору до Хустського замку. У минулому році цвітіння було раніше звичайного з-за теплої зими і дуже ранньої весни.
Поруч з Долиною нарцисів також працює еколого-освітній центр «Музей нарцису», який щорічно збирає безліч людей і ділиться інформацією про унікальну флору і фауну долини та історії її збереження.
Кожен рік Долину нарцисів відвідують десятки тисяч українських та іноземних туристів, адже це воістину унікальний ботанічний об'єкт, в якому охороняється 498 видів різних рослин, серед яких 15 видів квітів, які занесені в Червону книгу України, 16 видів орхідей, 104 види птахів та 24 види метеликів. Поїздка в Долину нарцисів стане відмінним проведенням часу і принесе величезне задоволення і безліч нових вражень кожному, хто приїде сюди в період цвітіння дивно красивих білих нарцисів!