Оцінка товарів здійснюється вручну, вона є суб'єктивною. Усе залежатиме від пильності і чесності митника.
З 1 липня вступають в силу зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування поштових посилок, бандеролей та інших відправлень, які надходять із-за кордону.
Якими податками обкладуть міжнародні посилки?
Зміни стосуються передусім зниження порогу вартості товару, який не буде оподатковуватися. Якщо до липня цей поріг становив 150 євро, то тепер його знижено до 100 євро.
Юридичні консультації від компанії Лобі Консалтинг
Що це означає на практиці?
Якщо, приміром, до липня фізична особа ввозила імпортного товару на 150 євро і не сплачувала жодних податків, то опісля змушена буде платити із суми перевищення (у даному випадку 50 євро) 20% ПДВ (10 євро)".
Також, коли ви купуєте товар вартістю більше 150 євро, але менше 10 тисяч євро, то сплатити доведеться ввізне мито на суму, яка перевищує 150 євро (10%), а також ПДВ на суму, яка перевищує 100 євро, з урахуванням сплаченого мита. У разі, коли ціна товару більше 10 тисяч євро, податок необхідно платити з усієї суми. Зауважу, що, якщо вартість товару не більше 100 євро, ввізне мито і ПДВ сплачувати не потрібно. Можливість не платити мито і ПДВ за товар вартістю до 100 євро не поширюється на підакцизні товари, наприклад, алкогольні та тютюнові вироби, автомобілі тощо. За такі товари податки сплачуються з усієї вартості.
Як виглядатиме процедура декларування та сплати митних платежів?
Вона не змінюється. Якщо вартість товару не більше 100 євро, то декларування здійснюється в усній формі на підставі товаросупровідних документів (рахунки, накладні на товар). Якщо ж вартість товару більше 100 євро, то відправник товару має оформити митну декларацію. Митні платежі нараховуються і сплачуються отримувачем (покупцем) оператору поштового зв'язку, який видає посилку.
Наскільки зросте кінцева вартість товарів, замовлених з-за кордону?
Візьмімо до прикладу кросівки за 120 євро. До липня цього року за них можна було б не платити податок, бо вартість не перевищувала порогу. Після зниження ліміту вартості до 100 євро, за ці кросівки доведеться заплатити ПДВ за ставкою 20% із суми, яка перевищує 100 євро, тобто — 4 євро. Якщо ціна кросівок 160 євро, то покупець сплатить додатково 10 % ввізного мита з суми, яка перевищує 150 євро (1 євро). Плюс — 20% ПДВ від 61 євро (12,2 євро). Сумарно вартість кросівок зросте на 13,2 євро.
Яким чином митники відслідковуватимуть вартість посилок?
З 2021 року будуть використовувати спеціальні реєстри, які дозволятимуть певним чином відслідковувати посилки на одного адресата. Але сьогодні таких механізмів немає. Зараз митні органи можуть лише відслідкувати кілька посилок на одного відправника, які надійшли одночасно, і в такому разі необхідно сплачувати митні платежі на сумарну вартість всіх "знайдених" митниками посилок.
Але на практиці ця норма повноцінно навряд чи запрацює. Це радше імітація боротьби із поштовою контрабандою. Бо оцінка товарів митниками здійснюється вручну, вона є суб'єктивною. Усе залежатиме від пильності і чесності митника. Телефон, який насправді коштує 200 євро, можна оформити як такий, що вартує 100 євро, і людина не заплатить ні копійки. Дуже часто пишуть, що товар, який є в посилці, був у вжитку, це також дозволяє занижувати ціну.
Два місяці тому була ситуація, коли митники зупинили посилки із айфонами середня вартість яких складала 800-1000 євро. Але по документах вони були записані як смартфони китайської марки, що коштують 70 євро. Зрозуміло, що у цій схемі були задіяні митники. Після скандалу написали, що цей товар помилково відправили до України.