Відпустку можна планувати й частинами, але при цьому слід враховувати, що основна її безперервна частина має тривати не менш як 14 днів.
Як відомо, Закон України “Про відпустки” визначає, що мінімальна тривалість основної оплачуваної відпустки за відпрацьований рік становить 24 календарні дні. Хто і коли має право на відпустку, хто, крім основної, може отримати додаткову відпустку, а чий відпочинок повинен становити більше ніж 24 дні?
“Почнімо із категорій працівників, які мають право на основну відпустку більшу ніж 24 дні, — відповідає Олег Мицик, адвокат. — Наприклад, у педагогів вона становить до 56 календарних днів (збігається з тривалістю канікул). Також воєнізованому особовому складу гірничорятувальних частин надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах та в розрізах, кар’єрах і рудниках глибиною 150 метрів і нижче її тривалість — 28 днів.
Окрім того, особам з інвалідністю I і II груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а особам з інвалідністю III групи — 26 календарних днів. Довшу відпустку мають і працівники віком до 18 років. Щорічна основна відпустка у них триває 31 календарний день.
А хто має право на додаткову відпустку?
Право на додаткові відпустки передбачене Списком виробництв, цехів, професій та посад, затверджених Кабінетом Міністрів України. Вона надається за шкідливі чи особливі умови праці. Переважно її отримують гірники, працівники хімічних підприємств тощо.
Наприклад, гірничі майстри та робітники мають право на додаткові 24 дні відпустки, а професія розливальника ртуті передбачає за шкідливість аж 42 додаткові дні до відпустки. Також, приміром, мають право на додаткову відпустку робітники, керівники і фахівці Антарктичної експедиції. За роботу з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, яку вони виконують в особливих природних географічних умовах, передбачено 35 днів відпустки.
Але загальна тривалість щорічних основної і додаткової відпусток за відпрацьований робочий рік не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, — 69 календарних днів.
А коли настає право на відпустку?
Право на щорічну основну та додаткову відпустку в перший рік роботи настає після шести місяців роботи.
Брати основну та додаткову відпустки можна одночасно або окремо.
Відпустку можна планувати й частинами, але при цьому слід враховувати, що основна її безперервна частина має тривати не менш як 14 днів.