Активний відпочинок — це завжди рух, який потребує не малих затрат нашого організму. Комфортний та повноцінний сон — це запорука щасливого життя й вдалого відпочинку, тому важливо, щоб на природі, в диких умовах та в експедиціях організм отримував свою дозу відпочинку для наступних звершень.
Забезпечує комфортне спання в не домашніх умовах, звісно ж, спальний мішок. Як правильно підібрати вдалий спальник, щоб він нічим не поступався нашому зручному та теплому ліжечку? Сподіваємося, що наші поради допоможуть Вам підібрати спальник вашої мрії.
Вік, стать та статура: той випадок, коли усе має значення при виборі спальника
На що слід звернути увагу до того, як розпочати пошуки спального мішка? Перш за все нам потрібно мати повноцінну картину майбутнього власника: вік, стать, статура тіла, особливості та інші потреби. Життя на природі відмінне від звичайних комфортних умов, адже людина витрачає з кожним подоланим сантиметром багато життєвих сил, а натомість склад калорій майже не поновлюється. Людський організм, мабуть, найбільша тайна Всесвіту, адже доведено, що в екстремальних умовах він якимось чином починає використовувати раніше здобуту й припасену енергію.
Основні принципи вибору спального мішка
Статура: у людей з надлишковою вагою раніше накопиченої енергії значно більше, аніж, скажімо, у людей, котрі атлетичної статури. З цього слідує висновок, що у першому випадку спальник буде кардинально різнитися від того, який підбирають для людей з спортивною статурою. Ми зовсім не хочемо сказати цим, що повні люди є якимось іншими, а те, що для організації комфортного спання обов'язково потрібно враховувати усі чинники.
Що стосується статевої приналежності, то слід враховувати фізичний закон: жінки мерзнуть швидше, аніж чоловіки, тому для дам потрібно обирати спальник, котрий забезпечить наявність в мішку температури на 5 градусів вище тої, яку зазвичай використовують чоловіки.
Вік також має неабияке значення у виборі спальника: літній людині потрібно обирати спальник, котрий забезпечить утримання тепла. До речі, люди, котрі вже переступили 50-річний вік у випадку вибору спальника у прямому «значенні зовсім як діти»: для обох категорій слід обирати спальник, беручи за орієнтир верхні позначки теплового режиму, адже для їхніх організмів цей поріг цілком нормальний.
Тепловий режим: комфорт та надзвичайні умови
Для того щоб бути краще обізнаним з цим поняттям — розглянемо його більш детально. Універсальний спальник — це міф. Погодьтеся, що спальник, котрий використовується, скажімо, для експедиції на висоту понад 2 000 км над рівне моря й вище, різниться від того, у якому нам потрібно переночувати на рибалці біля ставку в наметі. Спальник має два теплові режими. За першого людина, котра спить у наметі — це режим комфорту. Другий режим — екстремальний, гранична температура у цьому випадку така, за якої можна спати просто голого неба.
Температура комфорту
Наявність цієї характеристики означає те, що спальник зберігатиме таку кількість тепла, яка забезпечить власнику спального мішка комфортний та спокійний сон цілу ніч. Цифра, котра знаходиться вверху говорить про те, що за наявності такої температури любитель активного відпочинку почуватиметься затишно й не замерзне навіть тоді, коли розстебне спальний мішок й не одягатиме светр. Цифра, котра знаходиться внизу означає те, що це межа, при якій спальник за умови, що він повністю застебнутий, зможе достатньо зігріти свого власника.
Температура надзвичайних умов
Цей режим передбачає те, що в умовах неймовірно непередбачуваних погодних умов, спальний мішок у змозі захистити сплячого від сильного чи часткового переохолодження. В загальному спальниками цього теплового режиму користуються люди, котрі треновані у плані температурної адаптації: спортсмени, альпіністи, учасники спецпідрозділів та ін.
Матеріал: на якості та захисті від переохолодження не варто економити
При виборі спального мішка слід звернути увагу на те, чим він наповнений та матеріал з якого він вироблений. Спеціалісти рекомендують обирати спальники з пуховим наповнювачем й у ніякому разі не економити на цьому, адже жодна синтетика, яка б якісна вона не була, не здатна замінити властивості пуху. У чому перевага пухового спальника? Річ у тім, що заважить він небагато, що є особливо важливим для мандрівників, для яких піші прогулянки вимірюються десятками кілометрів у день. Також з ним ви зекономите багато місця у рюкзаку, бо він має здатність піддаватися стисненню без майбутніх втрат в обсязі. Серед мінусів тільки те, що знайти справді якісний пуховий спальник не тал легко, адже будь-який пуховий наповнювач не підходить.
Як правильно підібрати спальний мішок?
Рекомендують обирати спальники з пуховим наповнювачем від водоплавних птахів. Пух цього виду пернатих має особливу змазку, яка допомагає птахам, перебуваючи у контакті з водою не намокати, логічно, що ці характеристики переходять на спальники, виготовлені за допомогою такого наповнювача. Не достатня пильність й Ви ризикуєте порядно змерзнути та намокнути, а в гіршому випадку пуховий наповнювач не водоплавних птахів просто-на-просто зігниє.
Пух — це ясна річ добре, але ще слід знати про те, що це не єдиний компонент у пуховому наповненні. Виробники пояснюють це таким чином, що для того аби сам пух не відлежувався до нього додають пера. Кількість пер у пуховому наповнювачі може бути вагомим чинником комфортного сну мандрівника, тому міжнародна організація розробила наступний критерій: fill power, тобто сила тиснення. За міжнародним стандартом теплий спальник має містити у собі не більше 20% пера, а якщо цей показник становить 10% то є загроза того, що пуховий наповнювач буде нееластичним.
Холлофайбер та синтепон — не ті наповнювачі, на які варто звертати увагу, адже це не той випадок, коли можна продешевити. Максимальна межа їхніх теплових режимів — 10 градусів, а сама вага спального мішка від 1 кілограма до 2,3. Спальник з таким наповнювачем може бути корисним лише у тому випадку, коли Ви їдете на рибалку чи плануєте займатися мисливством улітку. Також цей спальник стане у пригоді тим, хто здійснює водне плавання улітку, адже він здатен швидко висохнути навіть за умови, що температура нижче нуля. Ще одним суттєвим мінусом є те, що спальники такого типу мають властивість швидко виходити з ладу: злежуватися та втрачати свою теплоізоляційність.
Непоганим компромісним рішенням та близьким до пухового наповнювача за властивостями є силіконий спальник. Давайте розберемося з чого вони складаються: основа — силіконове волокно, а в середині цих волокон здійснюється конденсація повітря, що допомагає спальнику володіти достатньо високими термоізоляційними властивостями. Головне, що відрізняє силіконові наповнювачі — це товщина та густина волокон, а також ступінь наповненості волокон повітрям. Надзвичайно вагомим є те, що силіконове наповнення забезпечить вам безперебійне користування цим видом спального мішка протягом 5 сезонів й про еластичність не доведеться турбуватися.
Для того, аби обрати справді функціональний спальний мішок не обов'язково бути великим експертом: на якісному спальнику не має бути «холодних» швів, тобто прошитих наскрізь. На спальнику стоїть не надійна сумнівна блискавка? Будьте обережні, скоріш за все перед Вами неякісний спальний мішок. Варто також звернути увагу на те, чи захоплює блискавка тканину, чи достатньо добре фіксує шнур капюшон спального мішка, чи достатньо якісна фурнітура, чи шви викликають довіру своєю рівністю.
Бажаємо приємного відпочинку, комфортного сну та позитивних вражень! Віримо, що наші поради допомогли Вам підібрати функціональний спальник, а ніч на природі нічим не відрізнялася від ночі, проведеної у теплому рідному ліжечку.