Імена, що стали словами

Історії появи тих чи інших слів у мовах світу завжди цікаві. Особливо вражають слова, походження яких пов'язане з цілком реальними історичними особистостями, будь то письменники, науковці, багатії або підприємці, які винаходили, бунтували, подорожували, займалися благодійністю - іншими словами, не залишали громадськість байдужою, а тому імена їх стали загальними.

Слова-епоніми, а так їх називають етимологи, зустрічаються часто, але про їх існування ми не замислюємося або просто не знаємо.

Бойкот - за іменем британського керуючого в Ірландії Чарльза Бойкотт (1832-1897), землю якого ірландці відмовилися обробляти і почали кампанію з ізоляції Бойкотт в місцевому суспільстві.

Кардиган - отримав назву на честь генерала Джеймса Томаса Браднелла, сьомого глави графства Кардиган, якому приписують винахід даного предмета одягу з метою утеплення форменного мундира.

Шовінізм - Ніколя Шовен, напівміфічний французький солдат, пафосно і простонародно виражав у своїх промовах любов до Франції і до Наполеона Бонапарта, зокрема.

Ватман - білий щільний папір високої якості отримала свою назву на честь англійського паперового фабриканта Джеймса Ватмана, який у середині 1750-х років ввів нову паперову форму, яка дозволяла отримувати листи паперу без слідів сітки.

Галіфе - назва штанів дана за іменем французького генерала Гастона Галіфе (1830-1909), який ввів їх для кавалеристів. Пізніше галіфе були запозичені іншими арміями, а ще пізніше увійшли в чоловічу і жіночу моду.

Гуппі - англійський священик і вчений Роберт Джон Лемчер Гуппі, який в 1886 році зробив доповідь перед членами Королівського товариства, в якому розповів про рибок, які не мечуть ікру, а народжують живих дитинчат. Після цього він був піднятий на сміх.

Толстовка - по імені великого Льва Миколайовича Толстого назвали цей популярний вид одягу, хоча сам письменник носив сорочку дещо іншого крою.

Гільйотина - знаряддя страти названо по імені французького лікаря Жозефа-Ігнаса Гійотена, який хоч і не винайшов його, але в 1789 році вперше запропонував відрубувати голови за допомогою цього механізму, що вважалося «більш гуманним».

Гобелен - слово виникло у Франції в XVII столітті, коли там відкрилася королівська мануфактура гобеленів, продукція якої була дуже популярна, і в деяких країнах гобеленом називалося все, що виконувалося в техніці шпалерного ткацтва.

Олів'є - свою назву знаменитий салат отримав на честь свого творця, шеф-кухаря Люсьєна Олів'є, який тримав у Москві на початку 60-х років XIX століття ресторан паризької кухні «Ермітаж».

Бегонія - названа на честь французького дворянина Мішеля Бегона (1638-1710), інтенданта французьких колоній у Карибському морі, який організував наукову експедицію на Антильські острови для збору рослин.

Мазохізм - термін походить від імені австрійського письменника Леопольда фон Захер-Мазоха (1836-1895), в романах якого «розведені жінки» і «Венера в хутрі» деспотичні жінки знущалися над слабкими чоловіками.

Меценат - назва походить від імені римлянина Гая Цильнія Мецената, який був покровителем мистецтв при імператорі Августі.

Ловелас - Сер Роберт Ловелас є персонажем роману Семюела Річардсона «Кларисса», написаного в 1748 році, за сюжетом якого красень-аристократ підступно спокушає 16-річну головну героїню.

Саксофон - інструмент названий по імені Адольфа Сакса (1814-1894), бельгійського винахідника музичних інструментів. Сакс помер у бідності, бо джазу тоді ще не було.

Сендвіч - названий по імені Джона Монтегю, 4-го графа Сендвічского (1718-1792), лондонського міністра і гравця, який, за легендою, винайшов його під час гри в Крібедж. Гра тривала вже кілька годин, а міністр не знайшов часу поїсти. Джон Монтегю попросив, щоб йому подали їжу між двома скибочками хліба. Його друзям-гравцям сподобався такий спосіб їжі без відриву від гри, і вони теж замовили хліб «по-сендвічскі».

Силует - Етьєн де Силует (1709-1767) будучи генеральним контролером фінансів у Франції за Людовіка XV обклав податками зовнішні ознаки багатства (двері і вікна, ферми, предмети розкоші, прислугу, прибуток). Пробув він на своєму посту всього 8 місяців. Його ім'я пов'язали з «дешевим живописом» - замість дорогого портрета дешевше і швидше обвести тінь людини.

Мавзолей - похоронна споруда названа через пишну гробницю карійського царя Мавсола в місті Галікарнас на території сучасної Туреччини.

Мансарда - слово походить від прізвища французького архітектора XVII століття Мансарда, що придумав дешеві горищні приміщення.

Макінтош (плащ) - прізвище шотландського технолога, який винайшов спосіб, як робити тканину непромокаючою, просочуючи її розчином гуми.