Для чого взагалі зводять пам’ятники? Для того, щоб увічнити якусь історично-вагому постать, чи історично-важливу подію… Це таке беззаперечне, здавалося б, твердження має свою поправку.
Як правило (майже без винятку) ідея увічнити щось там приходить в голову кільком ентузіастам, серед яких, без усілякого сумніву, обов’язково є скульптор, який (теж без усякого сумніву) є хорошою людиною, а хорошій людині й не гріх дати трішки підзаробити.
Береться календар визначних дат і підшуковується найбільш придатний для даної місцевості ювілей, а потім висувається ініціатива збудувати під відповідний ювілей відповідний пам’ятник.
Ну, - це як правило. Хоча в будь-якому правилі є винятки і не виключено, що наша історія саме таким винятком і є.
Отже - виконком івано-франківської міськради свого часу приймає рішення про встановлення в Івано-Франківську пам’ятника «Руській трійці». Монумент планують відкрити восени 2011–го. Якраз на цей рік припадають 200–річні ювілеї двох членів цієї спілки Шашкевича та Вагилевича. Але тут несподівано настає світова економічна криза і міська влада, поскаржившись на фінансову скруту, усувається від реалізації проекту й «зажимає» обіцяні 100 тисяч гривень для «Руської трійці».
Втім, ініціатори-ентузіасти-митці-краєзнавці не здаються й, об’єднавшись у координаційну раду, кидають клич в маси «подайте, хто скільки може». Таким нехитрим чином на пам’ятник збирають 180 тисяч гривень і, як результат, в останній день минулого року відкривають перший в світі пам’ятник «Руській трійці». Бурхливі оплески.
Чесно – я не маю нічого проти ні проти «Руської трійці» загалом, ні проти Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича, Якова Головацького персонально. Як власне і проти скульптора Володимира Довбенюка, з яким я навіть не знайомий (і слава Богу).
Мене більше цікавить інше питання. Чому пам’ятник «Руській трійці» розташовано поміж вулицею Лесі Українки, вулицею Сотника Мартинця та вулицею Дмитра Вітовського. Не логічно якось виходить. Більш доцільно було б розташувати на цьому місці пам’ятник тій же Лесі Українці. І з датою якраз би можна було б підгадати, бо 1 серпня 2013 року якраз минуло 100 років з дня смерті поетеси. Втім, можливо причина в тому, що пам’ятник Лесі Українці не був би першим в світі?
Але облишимо ці гадання й поглянемо на сам пам’ятник. Який там зміст? Маркіян Шашкевич показує друзям щойно видрукуваний перший примірник альманаху «Русалка Дністровая». Прекрасно. Тільки от якось одразу звертаєш увагу, що у Вагилевича, котрий вперто не помічає ні Шашкевича, ні альманаху, якісь занадто куці ніжки.