Загальна мобілізація в Україні продовжена до 9 травня 2025 року. Відповідний законопроєкт №12405 президент Володимир Зеленський підписав 5 лютого. А вже 8 лютого набув чинності закон Про затвердження указу президента України Про продовження строку проведення загальної мобілізації.
Як інформують "ФАКТИ", все, що потрібно знати про мобілізацію з 1 березня, Факти ICTV обговорили з адвокатом, кандидатом юридичних наук, керуючою Адвокатського бюро Анни Даніель Анною Даніель та адвокатом Адвокатського об’єднання EvrikaLaw Мирославою Мостовою.
Яких змін у питанні мобілізації можна чекати в березні 2025 року?
Оскільки загальна мобілізація в Україні продовжена до 9 травня, у березні мобілізаційні заходи триватимуть, наголосила в коментарі Фактам ICTV адвокат Мирослава Мостова.
– Будь-яких змін щодо самої процедури призову на військову службу під час мобілізації не передбачено, – говорить адвокат.
Що до березня змінилося в питанні бронювання?
Передовсім варто зауважити, що Кабінет міністрів України під час засідання 25 лютого продовжив дію відстрочок заброньованих військовозобов’язаних працівників до 31 березня.
Так, підприємства матимуть час для підтвердження статусу критично важливого відповідно до оновлених критеріїв, а також для того, щоби перебронювати свій персонал.
5 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом №69/2025 увів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони України, згідно з яким комунальні служби можуть бронювати частину своїх військовозобов’язаних працівників.
Згідно з документом, комунальні служби зможуть бронювати не більше 75% військовозобов’язаних працівників, які надають послуги з:
постачання теплової енергії; централізованого постачання гарячої води; централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; управління побутовими відходами.
Однак для цього потрібно, щоб Кабінет міністрів вніс зміни до постанови щодо мобілізації.
До слова, також уряд готує зміни для виробників електричної та теплової енергії, потужності яких зруйновано чи пошкоджено обстрілами.
Зокрема, під час визначення критичної важливості до них пропонують не застосовувати критерій відсутності заборгованості зі сплати податків та єдиного внеску.
28 лютого Кабмін вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, а також до Критеріїв та порядку визначення критичності підприємств, установ та організацій, затверджених урядовою постановою №76 від 27.01.2023 року.
Нововведення передбачають:
врахування в загальній кількості військовозобов’язаних, які підлягатимуть бронюванню, працівників, призваних на військову службу під час мобілізації після 18.05.2024 року;
незастосування до державних органів вимоги щодо 72-годинної перевірки відомостей про працівника під час його бронювання;
зменшення до п’яти днів строку для анулювання відстрочки працівників підприємств, установ, організацій;
запровадження місячного періоду для критерію щодо розміру нарахованої середньої заробітної плати працівників під час визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Принагідно уряд доручив Пенсійному фонду та Мінцифри впродовж місяця забезпечити електронну інформаційну взаємодію між реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Єдиним державним вебпорталом електронних послуг.
Зокрема, у реєстрах має бути відповідність щодо розміру нарахованої заробітної плати військовозобов’язаних працівників за необхідний період.
Крім того, українці, які перебувають в інших країнах, зможуть працевлаштуватися та отримати бронювання (якщо воно передбачене) у спеціальних закордонних центрах, так званих Unity Hub.
Про це повідомив міністр національної єдності Олексій Чернишов.
Статус інвалідності, і, як наслідок, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (згідно з п. 2 ст. 23 закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію) зможуть отримати люди, які пережили незаконне утримання, катування або зазнали інших ушкоджень здоров’я внаслідок перебування в полоні.
Про рішення розширити перелік причин, що можуть бути підставою для встановлення інвалідності, у Міністерстві охорони здоров’я повідомили 27 лютого.
Як встановили під час засідання Кабміну 28 лютого, документом, який підтверджує право на відстрочку цієї категорії осіб, є виписка із Єдиного реєстру осіб, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Хто може втратити відстрочку в березні 2025 року?
Наразі, наголошує адвокат Анна Даніель, під пильним наглядом перебувають працівники підприємств.
Так, підприємства, які не підтвердять статус критично важливого до 31 березня 2025 року, втратять право на бронювання своїх працівників.
Перевірку підстав для надання відстрочки, згідно з п. 60 постанови Кабінету міністрів України №560 від 16.05.2024 року, продовжує Мирослава Мостова, мають здійснювати представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов’язаного для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія при ТЦК та СП скасовує таку відстрочку протягом семи днів із дати такого виявлення.
– Тож якщо ТЦК та СП виявлять, що, наприклад, підприємство, де працює особа, позбавлено статусу критичності, такий військовозобов’язаний може втратити відстрочку, – пояснює Мирослава Мостова.
Визнані раніше обмежено придатними теж у когорті тих, хто може втратити відстрочку з березня.
Згідно з ухваленим 12 лютого законопроєктом №12457, громадян України віком від 25 до 60 років, які до 4 травня 2024 року (тобто до набуття чинності закону №3621-IX) були визнані обмежено придатними до військової служби, зобов’язали до 5 червня 2025 року пройти медогляд, щоб встановити придатність до військової служби.
До слова, це зобов’язання не поширюється на громадян, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю.
Нагадаємо, що 4 травня після набуття чинності закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист від 21.03.2024 року №3621-IX було скасовано статус обмежено придатний та запроваджено нові:
придатний до військової служби; придатний до служби у військових частинах забезпечення; тимчасово непридатний; непридатний.
Тоді раніше визнаним обмежено придатним дали дев’ять місяців – до 4 лютого 2025 року – для повторної військово-лікарської комісії.
Оскільки до кінцевого терміну медогляди не встигали пройти понад 1 млн визнаних обмежено придатними до військової служби, парламентарі ухвалили закон України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист №4235-IX від 12.02.2025 року, яким продовжили термін повторної ВЛК для обмежено придатних до 5 червня 2025 року.
Такі громадяни, зауважує Анна Даніель, зобов’язані самостійно звернутися до ТЦК та СП або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста задля отримання направлення на ВЛК для проходження медичного огляду.
Варто зауважити, що військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України мають звертатись до Центрального управління або регіональних органів СБУ, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України – до відповідного підрозділу розвідувальних органів України.
Тож за результатами повторної ВЛК визнані раніше обмежено придатними можуть теж втратити право на відстрочку.
Позбавити права на відстрочку, додає Мирослава Мостова, можуть батька, який утримує трьох дітей, якщо в нього з’явиться заборгованість зі сплати аліментів.
Кого можуть мобілізувати в березні 2025 року?
У березні 2025 року так само, як і раніше, говорить Мирослава Мостова, обов’язковій мобілізації підлягають військовозобов’язані чоловіки віком 25 до 60 років, які за результатами проходження ВЛК визнані придатними до військової служби.
Обов’язкової мобілізації для жінок не передбачено.
Варто згадати, що з лютого 2025 року почала діяти спеціальна програма Контракт 18-24, яка передбачає особливі умови для молоді, яка бажає добровільно вступити до лав ЗСУ.
Після підписання річного контракту громадянам пропонують розширений соціальний та фінансовий пакет (зокрема, виплата 1 млн грн трьома частинами).