Різдво - це одне з найбільших християнських свят. Святвечір завжди проводять скромно, у колі сім'ї, з пісними стравами на столі. Перед вечерею, сім'я за столом запалює свічку та читає молитву.
На Святвечір кожна господиня старається приготувати 12 страв. Страви повинні бути пісними, адже до Різдва ще триває піст. Число 12 означає кількість апостолів. Святу вечерю ще називають Багатою вечерею. Редакція 0342.ua підготувала для вас список традиційних страв на Святу вечерю.
1. Кутя
Кутя - це найголовніша та найважливіша страва на столі. Без неї складно уявити Святвечір в українській сім'ї. Кутею починали та закінчували вечерю у Святвечір. Готується вона доволі просто: необхідно зварити пшеницю, протерти мак та перемішати з медом. Господині до смаку можуть додавати горішки, родзинки, шоколад, курагу чи чорнослив.
2. Борщ
Борщ з давніх-давен символізував мир та злагоду. Готують його, звичайно ж, пісним, на основі овочевого бульйону. Часто до нього додають чорнослив та сушені гриби. Рецепт приготування такий самий, як і звичайного борщу.
3. Вареники
Ця страва на столі символізує достаток родини. Вареники готують з різноманітними пісними начинками. Вони можуть бути і з капустою, і з грибами, і з картоплею, і комбіновані начинки. Часто готують і з солодкими начинками - з вишнями або яблуками.
4. Гриби
Грибну підливку готують до вареників замість сметани. На заході України її називають мачанкою. Рецепт простий: замочити сушені гриби, потім проварити до готовності, додати підсмажене та розведене водою борошно та ще раз проварити.
5. Риба
За повір'ями, риба - це символ віри. Що стосується риби на святковому столі, то в деяких сім'ях обмежуються маринованим оселедцем, в інших готують заливну рибу чи запечену.
6. Голубці
Голубці завжди рекомендують готувати за день до вечері, адже вони в рази смачніші, коли ніч настояться. Їх можна готувати з рисом та грибами, або з картоплею.
7. Квасоля
Квасоля - це страва, яку постійно споживали в піст. Це дуже корисна та поживна пісна страва, яку завжди подають на Святвечір. Квасолю замочують, промивають та відварюють. Часто до квасолі додають смажену цибулю, і в результаті квасоля має дуже ніжний та насичений смак.
8. Тушкована капуста
Тушкована капуста - це ще одна з традиційних страв на Святу вечерю. Вона символізує міць та сильну працю. Цю страву тушкують на сковороді під закритою кришкою. До капусти можна додати гриби чи відварену квасолю.
9. Горох
Горох символізує сльози Божої матері, які вона проливала за гріхи людей. Горох замочують на ніч. Потім його слід відварити та посолити. Посмажити цибулю та додати до страви.
10. Салати
Салатами урізноманітнюють вечерю. Традиційно на Святвечір готують вінегрет, буряк з чорносливом, моркву з горіхами. Заправляють салати олією з оцтом. За бажанням господині готують пісний майонез до Різдва.
11. Пампушки
Солодкі пампушки також прикрашають стіл у переддень Різдва. Їх готують з різноманітними начинками - з вишнями, з яблуками, з сливами, з маком, з сухофруктами, з шоколадом. В багатьох родинах готують без начинки, зверху притрусивши цукровою пудрою.
12. Узвар
Для узвару необхідно сушені фрукти - яблука, сливи, груші та ягоди. Сухофрукти слід промити у воді, після чого залити водою та варити близько 30 хвилин. Після цього додати цукор, поварити ще декілька хвилин та поставити охолоджуватись.
Редакція сайту 0342.ua перерахувала 12 традиційних різдвяних страв. Проте таких страв та рецептів існує безліч. І взагалі, кожен регіон України має свої унікальні страви та рецепти.
Готуймось славити народження Сина Божого. Живіть в мирі, злагоді та достатку.