Нелегальний обіг робочої сили веде до порушення прав людини, втрати працівником, зайнятих у «тіньовому» секторі економіки, соціальних гарантій, страхового стажу і соціальних виплат в разі захворювання чи виходу на пенсію.
Використання «нелегалів», не укладення чи несвоєчасна реєстрація трудових договорів між підприємцями та найманими працівниками є порушенням законодавства про працю і передбачає адміністративну відповідальність – накладання штрафу в розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1700грн.).
У разі виявлення під час перевірки фактів порушення працедавцем законодавства щодо укладення трудового договору, якщо ці дії призвели до нарахування, утримання та сплати в бюджет податку на доходи фізичних осіб, до нього застосовуватимуться штрафні санкції у розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов’язання. А при повторному порушенні протягом 1095 днів - 50 відсотків (ст. 123 ПКУ).
У разі порушення подання податкової звітності про суми доходів нарахованих платникам податків, до таких роботодавців застосовуватиметься штраф 510 грн., а при повторному порушенні протягом року буде накладатися 1020 грн. штрафу, що передбачено ст.119 ПКУ.
Також, Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям відомостей про доходи громадян, - у вигляді попередження суб’єктів господарювання або накладення на них штрафу від 2-х до 3-х неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (при повторному протягом року – від 3-х до 5-ти НМДГ).
Крім цього, встановлена кримінальна відповідальність за неукладання трудових договорів з найманими працівниками та грубе порушення законодавства про працю (ст.172 Кримінального Кодексу України) та за умисне ухилення від сплати податків (ст.212 ККУ).
Дотримання працедавцем трудового законодавства дасть змогу підприємцям уникнути непорозумінь із найманими працівниками і контролюючими органами.
Нагадаємо, з метою легалізації найманої робочої сили, виведення заробітної плати з тіньового сектору економіки, на Івано-Франківщині облдержадміністрацією затверджено Комплексну програму з легалізації заробітної плати. В рамках програми працівники Міндоходів спільно з іншими контролюючими органами проводять в першу чергу профілактичні заходи спрямовані на офіційне оформлення роботодавцями найманої праці.
ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області