Обличчям будь-якого міста сміливо можна назвати вокзал. Якщо в центральній частині чи в місцях, де розташовані історичні пам’ятки, можна навести марафет, то тут уся неприхована правда як на долоні. Іванофранківський вокзал – не виняток. Він також своєрідне відображення стану справ в обласному центрі загалом: розбиті дороги, потрощені фасади, сміття, несанкціонована торгівля, асоціальні елементи, «пивні палатки» і т.д. і т.п.
Привокзальний сквер Івано-Франківська, стає справжнім шоком для гостей та відвідувачів міста. Привабливим, особливо у теплі пори року, він є лише для, так званих, асоціальних елементів. Замість того, щоб у сквері на транспорт очікували подорожуючі, тут знаходять собі притулок «вічні подорожуючі» – цигани та бомжі, які в особливий спосіб відлякують від нього нормальних людей.
Скверик для «вічних подорожуючих»
Мова піде про особливу частинку франківського вокзалу, яка чудово вписалася у все вище перелічене, чи то пак, увібрала в себе всі негативи вокзального буття. Про скверик на Привокзальній площі.
Наявність такого місця для короткочасного відпочинку пішоходів і художнього оформлення архітектурного ансамблю є позитивом для вокзалів. Адже це дуже зручно, для пасажирів, яким потрібно почекати до відправлення поїзда чи автобуса. Туристам приємно з втомливої дороги перепочити, перед відвідинами міста, у затінку дерев та серед буяючих клумб з квітками.
На жаль, це не про наш сквер. Навіть самі мешканці Івано-Франківська, мабуть, не вважають сквер на привокзальній сквером, у повному розумінні цього слова. Відсутність благоустрою робить прогулянки по ньому небажаними, а, в темний час доби, відсутність освітлення – ще й страшними.
Дивно, але у сквері на Привокзальній площі немає ні ліхтарів, ні, навіть, лавок для сидіння… Привабливим, особливо у теплі пори року, він є лише для, так званих, асоціальних елементів. Замість того, щоб у сквері на транспорт очікували подорожуючі, тут знаходять собі притулок «вічні подорожуючі» – цигани та бомжі, які в особливий спосіб відлякують від нього нормальних людей. Вони снують тут цілими компаніями, влаштовують посиденьки на газонах, справляють нужду, не звертаючи увагу на перехожих.
В оточенні «злачних» закладів
Є ще одна особливість Привокзального скверу. Хоча не одна, їх є аж дві. Це – «підозрілі» заклади при вході і виході зі скверика. Кафе-бар з одного боку та міні-маркет з іншого.
Неодноразовано на оперативній нараді у міського голови доводилося чути про скарги мешканців міста та жителів Привокзальної площі на ці заклади. Так само неодноразово давалося розпорядження «розібратися» із ситуацією. Проте…
Часто можна побачити картину, як відвідувачі прискверикових «злачних» місць сплять неподалік від них, втративши сили «с роботи шагая устало»… Як правило, місцем перепочинку, у зв’язку зі своїм близьким розташуванням, виявляється наш чудовий, маленький, тихий скверик.
Першим кроком до благоустрою в ньому та відродження скверика в новому для нього житті має стати закриття цих двох «точок» (кафе та магазином не насмілюся їх називати). Але це лише думки вголос, а справа – за місцевою владою.
Райдужні перспективи майбутнього
Чи можна сподіватися на нове життя для скверу на Привокзальній площі? Так! Принаймні, на це дає надію прийняте на сесії рішення «Про основні напрямки бюджетної політики Івано-Франківської міської ради на 2013 рік». Згідно якого, одним із пріоритетів цього року є впровадження комплексної програми «Парки та сквери Івано-Франківська».
Зокрема, депутати міськради пообіцяли, що виділять кошти на проведення реконструкції Привокзального скверу. У планах: викладення пішохідних алей тротуарною плиткою, висадження додаткових квітників, встановлення лавочок та світильників. Крім цього, на місці витоптаної людьми стежки зроблять додатковий прохід, а також встановлять неподалік скверу біотуалет.
Згідно з проектом реконструкція Привокзального скверу вартуватиме орієнтовно 960 тисяч гривень. Ця сума може бути і меншою, все залежатиме від вартості матеріалів. За словами головного інженера УКБ Миколи Халака, кошти на реконструкцію уже виділені. На разі підписується угода з виконавцем робіт, тому до реконструкції повинні приступити вже в найближчі дні.