Держслужбовців зобов’яжуть оприлюднювати інформацію про корпоративні права, позики та цінні папери, а їхніх родичів зобовяжуть звітувати про майно і доходи самостійно
Відповідні пропозиції щодо посилення контролю за фінансовим станом державних службовців та їх близьких родичів містять законопроекти №2580 та 2581 народного депутата Юрія Дерев'янка.
Законодавчі ініціативи були зареєстровані у Верховній Раді 20 березня. Документами, зокрема, пропонується розширити коло осіб, які обов'язково мають подавати декларації з даними про майно і доходи.
До належного переліку передбачається включити близьких осіб держслужбовців — подружжя, діти, батьки, рідні брати і сестри, дід, баба, онуки, усиновлювачі, усиновлені, а також інші особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із особою.
Як відомо, згідно із нинішнім законодавством відомості про майно і доходи близьких осіб чиновники подають у своїх деклараціях.
Законопроектом же пропонується, що у декларації державного службовця будуть лише перелічені близькі особи, а вони, у свою чергу, будуть самостійно декларувати про свої доходи.
Законодавча ініціатива також передбачає збільшення штрафу за неподання або несвоєчасне подання декларацій — від 100 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За цим і достовірністю даних у поданих деклараціях будуть слідкувати органи Податкової служби. Зокрема, податківці зможуть перевіряти інформацію в декларації, оцінюючи правильність нарахування податків, а також відповідність видатків отриманим доходам.
Серед іншого пропонується також затвердити нову форму декларації, яка міститиме більш детальну інформацію про корпоративні права (із зазначенням частки в підприємстві у грошовому та відносному вимірі), про цінні папери (з деталізацією інформації щодо емітента), про зобов'язання фінансового характеру (кредити, позики тощо) з інформацією про вид зобов"язання, його розмір та сторону.
Пропонується також ввести обмеження щодо отримання подарунків від фізичних та юридичних осіб не лише державним службовцям, але і їхніми близькими особами.
За словами автора документу, багато осіб сьогодні збагачуються, зловживаючи своїм службовим становищем.
"Розмір "заробітків" на державних посадах фактично вимірюється рівнем його посади: чим вищий рівень — тим більшу кількість "нулів" до хабарів вони отримують. Прикро, що громадськість змирилася з корупцією, зарахувавши її як частину менталітету, на який прийнято списувати все", — відзначає Юрій Дерев'янко.