Сестра… Сестричка… Не існує у світі більше професії, назва якої була б такою рідною та теплою. Саме на тендітні плечі медичних сестер лягає уся турбота про пацієнта під час хвороби. Щорічно, 12 травня — у день народження видатної англійки Флоренс Найтінгейл, яка організувала перші у світі бригади сестер милосердя, відзначають Всесвітній день медичної сестри. В Україні його святкують з 1997 року за ініціативи Міністерства охорони здоров’я та Асоціації медичних сестер України, пишуть Версії з посиланням на КНП «Івано-Франківський обласний центр громадського здоров’я».
З нагоди свого професійного свята, заступник медичного директора з медсестринства КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради», експерт департаменту охорони здоров’я з питань медсестринства Наталія Ружило розповіла про походження свята та роль молодшого спеціаліста з медичною освітою в системі охорони здоров’я на сучасному етапі.
Нині в лікувально-профілактичних закладах України працює понад 402,8 тисячі молодших спеціалістів з медичною освітою. Із них понад 290 тисяч – медичні сестри, що становить 61% від усієї кількості молодших спеціалістів з медичною освітою. Співвідношення між лікарями і середніми медпрацівниками становить 1 до 2,15. Штат медичних сестер в Івано-Франківській області нараховує біля 11 тисяч осіб, з яких – 699 працюють в обласній клінічній лікарні.
На Прикарпатті молодших спеціалістів з медичною і фармацевтичною освітою готують в Івано-Франківському національному медичному університеті та двох коледжах – Івано-Франківському базовому медичному коледжі і Коломийському медичному коледжі імені Івана Франка.
«Терміни «медична сестра, «сестра милосердя» почали застосовувати ще від започаткування цієї професії, позаяк походять вони від таких милосердних та доглядальних функцій за людьми, які потребували такої опіки. Проте, з часом професія медсестри еволюціонувала і сьогодні – це висококваліфікований фахівець, який є партнером лікаря і пацієнта, здатний до самостійної роботи у складі єдиної команди, – говорить заступник медичного директора. – Без сумніву медична сестра, це не просто професія – це, в першу чергу, покликання, що вимагає особливих якостей, які не притаманні будь-якій іншій професії в суспільстві».
Адже найважливішим завданням професійної діяльності медичної сестри є комплексний всебічний догляд за пацієнтами, полегшення їхніх страждань, збереження здоров’я та сприяння його зміцненню, а також профілактика захворювань. Обов’язком медичної сестри є не лише сформувати високі професійні та моральні якості, але й бути комунікабельними, доброзичливими, співчутливими та максимально розуміти проблему пацієнта. Адже хворі часто очікують саме від медсестер не тільки медичної допомоги, але й доброго слова, підтримки та розради. А це, в свою чергу, вимагає від середніх медичних працівників стійкості, витривалості, терпіння та милосердя.
Спеціаліст з медсестринства зазначає, що, на жаль, за останні роки престиж цієї професії дещо знизився. Значно менше випускників, які хочуть пов’язати своє життя з професією медичної сестри. Наталія Ружило пояснює це тим, що зараз перехідний час в країні – період реформування, котрий «затягнеться» надовго. Молодь нетерпляча до таких змін, не хоче чекати і, власне, чекати невідомості. Серед причин нестачі кадрів медичних працівників експерт департаменту охорони здоров’я з питань медсестринства називає й заробітну плату. Адже кожну працю потрібно оцінювати належно, в тому числі й нелегку та надвідповідальну роботу медсестри.