Періодично з’являється інформація про випадки захворювання серед медичних працівників або ж їх звільнення через надто високий ризик в умовах дефіциту засобів захисту та низької оплати праці. Розповідаємо, які надбавки обіцяють медпрацівникам та яка ситуація в інших країнах.
Як в Україні зміниться зарплата лікарів, які працюють з хворими на COVID-19?
За даними державної служби статистики України, у лютому 2020 року розмір середньої зарплати медичних працівників був одним із найнижчих в країні – 7 471 грн (середня заробітна плата в Україні – 10 847 грн).
З 1 квітня стартував другий етап Медреформа під час коронавірусу: що змінюється з 1 квітня медичної реформи, який, зокрема, змінює систему нарахування оплати медикам-спеціалістам. Так само як і на "первинці", тут "гроші підуть за пацієнтом". На первинній ланці повністю перейти на таку модель вдалося за один рік. Для спеціалізованої допомоги це не буде так швидко – у МОЗ прогнозували перехід за два-три роки.
Наразі ж президент України Володимир Зеленський заявив, що медики, які задіяні у лікуванні коронавірусу, отримають надбавки до 300%. Інші – до 200%. Він зазначив, що, оскільки більшість українських лікарень уклали договори з НСЗУ, то вони будуть повністю профінансовані звідти.
Лікарі зараз на передовій. Вони борються за життя українців,– пояснив Зеленський.
Крім того, 23 березня Кабмін ввів погодинну оплату медикам та іншим працівникам, які займаються лікуванням COVID-19.
Наразі середня зарплата медиків – одна з найнижчих в країні .
Тим часом у деяких містах України уже оголосили про доплату медикам, які лікують хворих на коронавірус. Так, мер Києва Віталій Кличко заявив про надбавки у розмірі від 5 до 10 тисяч гривень для лікарів інфекційних відділень, які рятують киян від вірусу. За його словам, ці гроші медики отримають уже в квітні. Загалом на доплати лікарям виділили 894 мільйони гривень (йдеться про всі спеціалізовані медзаклади).
Мер Львова Андрій Садовий також розпорядився, щоб усі лікарі та медсестри, які працюватимуть з пацієнтами хворими на COVID-19, отримали додатково по 10 тисяч гривень. Незалежно від того, лікарня міського підпорядкування, чи обласного.
Які ще передбачено "бонуси" для лікарів?
Окрім підвищення надбавок до заробітної плати, медикам, які працюють з хворими на коронавірус, обіцяють харчування, в певних випадках – проживання в готелі та безкоштовний проїзд на таксі.
Наприклад, у Черкасах для таких лікарів запровадили особливий режим роботи. Вони працюють сім днів поспіль. Потім їх перевіряють на наявність COVID-19. Після чого медики тиждень відпочивають. Весь час вони живуть в одному із черкаських готелів – задля мінімізації ризику для членів родин. Таку практику запроваджують і деякі лікарні в інших регіонах.
МОЗ, окрім повноцінного харчування для медиків, зазначає, що в закладах буде обладнано кімнати відпочинку для працівників поліції.