Месенджери, телебачення а різноманітні курси. Як у Франківську школярі можуть навчатися вдома

Все ж одного дня двері школи знову відкриються і доведеться все наздоганяти.

Завдання – через месенджери

Карантин у всіх закладах освіти поки що оголосили до 24 квітня. У цей час міністерство освіти та науки запровадило дистанційну форму навчання для учнів і студентів. За словами директорки інформаційно-методологічного центру франківського департаменту освіти і науки Олександри Савки, дистанційне навчання – не новинка для шкіл, пишуть Версії з посиланням на Репортер.

«Таке раніше пробували запроваджувати і під час сезонних карантинів, але ті були коротшими, й ми точно знали, скільки вони триватимуть, – каже Олександра Савка. – У першу чергу, вчителі використовують безкоштовні платформи, наприклад ті, які надає сервіс Google Classroom. Учителі готують завдання для дистанційного навчання, презентації, аудіо- і відео­матеріали, теми творчих проєктів, які відправляють учням чи передають класним керівникам».

Найчастіше, вчителі діляться інформацією через месенджери, а виконані завдання учні надсилають на електрон­ну пошту або на корпоративні електрон­ні адреси.

«У додатку Classroom є можливість створити свої віртуальні класи, – говорить Олександра Савка. – Учитель долучає дітей через спеціальний код або через запрошення на електронну скриньку й тоді викладає свої матеріали, текстові файли, створює контрольні завдання і має зворотній зв’язок з учнями».

Не забувають і про найменших школярів: вони теж виконують вдома завдання, які надсилають учителі. Щоправда, їм не обійтися без допомоги батьків.

По телевізору та на Youtube

Кожна школа вигадує свої способи. Наприклад, у ліцеї № 10 створили свій канал на Youtube, куди будуть викладати короткі уроки, які вчителі записуватимуть вдома. У природничо-математичному ліцеї зробили електронний журнал на порталі «Нові знання», де вчителі можуть фіксувати уроки, а учні й батьки – перевіряти оцінки.

«Я відправляю учням завдання у групи їхніх класів у Viber, вони виконують і відправляють мені для перевірки, – розповідає Галина Шевчук, учителька німецької мови в ліцеї № 20. – З німецькою складніше, бо її не транслюють по телебаченню, як, наприклад, англійську. З учнями 11 класу, які здаватимуть ЗНО з мого предмету, ми проводимо уроки по Skype. До того ж, я відправляю дітям посилання, де вони можуть знайти цікаві завдання німецькою мовою».

Дистанційне навчання по телебаченню запровадило Міносвіти спільно з телеканалом «Рада». Щодня канал транслює уроки та онлайн-курси. Навчатися по телевізору можна у будні з 08:00 до 09:00 та з 18:30 до 21:00 і з 10:00 по 20:00 (з перервами) у вихідні. Транслюють уроки з української мови та літератури, математики, біології та історії України.

Крім того, півгодинні уроки з 11 предметів транслює телеканал «Київ». Дивитися можна о 9:30, 11:30, 13:05, 13:30, по телевізору або на їхньому Youtube-каналі.

Вищі навчальні заклади також вчаться дистанційно. Зокрема, у Прикарпатському університеті та в університеті нафти і газу студенти заходять на окремий портал за власними логінами й паролями, куди викладачі надсилають лекції та лабораторні роботи. Спілкуються через месенджери. З медичним університетом важче – складно стати лікарем онлайн. Тому студенти-медики, скоріш за все, будуть посилено навчатися після закінчення карантину, щоб наздогнати упущене.

Курси з усього світу

Шкільні та університетські програми – не єдиний спосіб навчатися під час карантину. Довге сидіння вдома можна використати для збільшення знань з різних галузей життя.

Наприклад, є можливість проходити цікаві онлайн-курси. Українська онлайн-платформа для навчання Prometheus пропонує понад 100 курсів з іноземних мов, медіаграмотності, політології, програмування, екосвідомості та навіть про коронавірус. Ще одна українська студія онлайн-освіти Ed-Era пропонує без­коштовні курси та електронні підручники для школярів, студентів і вчителів. Також некомерційна організація Khan Academy пропонує короткі безкоштовні уроки з різних дисциплін, зокрема й українською мовою.

Відома освітня платформа Coursera завжди містила багато безкоштовних курсів університетів з усього світу, але переважно із США. Курси доступні після реєстрації, більшість із них – англійською, тож можна вбити двох зайців: дізнатися щось нове й підтягнути мову. Тут є можливість слухати лекції з програмування з Каліфорнійського університету, про культуру Древнього Єгипту – з Пенсильванського, а хімію – з університету Манчестера. Щоправда, сертифікат за пройдені курси, найчастіше, платний, але ж нам головне знання, а не папір, правда? До того ж, у зв’язку з епідемією стали безкоштовними і курси з розділу Coursera for Campus, щоб допомогти студентам не відставати від освітніх програм.

Звичайно, є й платні платформи. Наприклад, американський MasterClass – це і сайт, і мобільний додаток. За 15 доларів на місяць можна отримати доступ до майстер-класів (звісно, англійською), які будуть цікаві не лише школярам та студентам, а просто всім. На платформі є різні розділи: письменництво, музика, суспільні науки, спорт та інші. Наприклад, Наталі Портман навчає акторській грі, Гаррі Каспаров – грі в шахи, а Ніл Гейман і Ден Браун – як писати книжки. Курси від MasterClass – скоріше пізнавальні, ніж навчальні: тут немає жодних тестів чи перевірки засвоєного.

А ще карантин – шанс підтягнути іноземну мову або почати вивчати нову. Сервісів для вивчення мов в ігровій формі безліч: Lingualeo, Vocabulary, Duolingo, Learn English та інші. Вони переважно орієнтовані на збільшення словникового запасу та вивчення основних правил граматики.

Досить ефективною є комп’ютерна програма Rosetta Stone. У ній можна встановити певний рівень якоїсь мови: від анг­лійської та італійської до китайсь­кої та арабської. Рівні містять по чотири модулі, а ті – по чотири уроки. Усі уроки чергують вивчення слів, граматики, розуміння, читання та вимови.

Авторка: Ольга Романська