ЧОМУ, КОМУ та КОЛИ необхідно відвідувати мамолога!

Не секрет, що сучасні жінки значну частину свого часу приділяють роботі над власною зовнішністю, не проходить повз їхню увагу і візуально- естетичний вигляд власних грудей. Проте, відволікаючись на це, жінка забуває про основне – здоров’я.

За даними статистики, різноманітні захворювання молочних залоз, або так звані мастопатії спостерігаються у 40% жінок віком від 25 до 50 років, і щороку даний показник зростає. Проблемами мастопатій займається лікар-мамолог.

Мамологія – галузь медицини, що займається вивченням, діагностуванням та лікуванням патологій з боку молочних залоз.Основним завданням спеціалістів у сфері мамології є, в першу чергу, вчасне виявлення хворих на онкопатологію. Заради цього створено щорічні профогляди, санітарно-просвітницька робота щодо самообстеження молочних залоз і самовиявлення нетипових ущільнень.

Коли варто звернутися до мамолога?

Починаючи з 18 до 40 років, відвідувати мамолога і робити УЗД грудних залоз потрібно 1 раз на рік. Мамографія у жінок молодше 40 років проводиться за показами, при наявності факторів ризику.

У віці 40 - 55 років – огляд лікаря-мамолога і УЗД грудних залоз 1 раз на рік, мамографія – 1 раз на рік.

Після 55 років – огляд лікаря мамолога - 1 раз на рік, УЗД грудних залоз - 1 раз на рік, мамографія 1 раз на 2 роки (при відсутності факторів ризику) або продовжувати щорічний мамографічний скринінг.

До лікаря-мамолога не варто звертатись під час «критичних» днів. Найкращий період для обстеження: із 4-го по 12 день після закінчення місячних.

Дев'яносто відсотків (90%) усіх випадків виникнення новоутворень у молочних залозах виявляють самі жінки. Однак, варто зазначити, що більшість із них не володіють методикою самообстеження молочних залоз.

Тоді яким чином жінки виявляють у себе пухлини ?

В більшості випадків це відбувається випадково, найчастіше під час миття молочної залози в душі. Жінки самі того не усвідомлюючи, при виконанні ковзних рухів над грудними залозами намиленою рукою проводять пальпацію. Тому важливо, щоб кожна жінка з настання статевої зрілості володіла методикою самообстеження молочних залоз, що значною мірою збільшить ймовірність самостійного виявлення у себе новоутворень.

Самообстеження молочних залоз слід проводити щомісячно. Найкраще на 7-10 добу після менструації. Жінки у менопаузі або після видалення яєчників щомісячне самообстеження грудних залоз проводять у будь-який фіксований день, наприклад, першого числа кожного місяця.

Ознаки, які повинні насторожити жінку:

• наявність ущільнення в грудній залозі під час самообстеження;

• збільшення в розмірах однієї із молочних залоз під огляду перед зеркалом ;

• опущення однієї із молочних залоз по відношенню до іншої;

• зміни зі стороши шкіри, зморщеність або ділянка шкіри що нагадує лимонну кірку;

• втягнення соска, дефоромація соска;

• наявність виділень, особливо кров'янистого характеру або темно-жовтого забарвлення;

• зміни шкіри на соску (звиразкування, загрубілість, набряк, почервоніння);

• збільшені пахвові, підключичні та/або підлопаточні лімфовузли;

• спадкова схильність (наявність у родині жінок, які хворіли на рак грудної залози, яйників);

• травми грудної залози в анамнезі;

В разі, якщо Ви виявили у себе одну із вище вказаних ознак, не панікуйте.

У дев’яти із десяти випадків зміни у грудних залозах являються доброякісними. Визначити характер змін може тільки спеціаліст – мамолог.

Також, варто зазначити, що існують доброякісні стани, які потребують ретельного спостереження і/або лікування, нерідко хірургічного, оскільки в майбутньому можуть призвести до серйозних наслідків для Вашого здоров’я.

Важливо знати, що жінки, які мають перенесені онкологічні захворювання повинні проходити обов’язковий профілактичний огляд у мамолога кожні три місяці на протязі першого року після завершення лікування, що пів року на протязі другого року та в подальшому щорічно!

У разі виникнення будь-яких сумнівів щодо стану здоровя Вашого чи Ваших близьких – не зволікайте, записуйтесь на консультацію до лікаря мамолога МП «Лелека» ГОЛОТЮКА ІВАНА СЕРГІЙОВИЧА!