Сир по-швейцарськи варять на Прикарпатті селяни, що об'єдналися у кооператив

Голова кооперативу Олег Журавінський.

Тут діє сільськогосподарський обслуговуючий кооператив "Еком", який об'єднав 43 селян, пише Голос України.

Голова кооперативу Олег Журавінський майже десять років працював бригадиром, агрономом у місцевому колгоспі. Раніше тут був молокопункт. Та їхати за невеликою кількістю сировини заготівельникам невигідно. Й селяни-одноосібники залишилися за бортом. 

"У 2012-му тодішній сільський голова Олег Нагірняк запропонував мені створити заготівельний кооператив. Якраз Західно-Український ресурсний центр оголосив конкурс проектів за програмою "Розвиток молочного бізнесу в Україні", що реалізувався за підтримки уряду Канади та фонду Чарльза Стюарта Мотта. Завдяки перемозі взяли участь у другому етапі, розробивши бізнес-план "Чесниківський сир". Отримали кошти на спеціалізоване обладнання для сироваріння. Відновили стару молочарню", - розповідає Журавінський. 

Сімейні ферми отримали доїльні апарати. Члени кооперативу розчистили територію старого пасовища від чагарників, засіяли спеціальною травою, витривалою до засухи. Є тут пересувна доїльна установка. За проєктні кошти обладнали електропастухом, мають власну свердловину для напування худоби. Зручно, бо корови перебувають тут протягом сезону. Господарі приходять подоїти - та й спокій. 

Завдяки участі в державних програмах "Еком" отримав холодильні установки, а також часткову компенсацію на придбання автомобіля для доставки молока. 

Спочатку раділи з того, що постачають молокопродукцію в місцеві крамниці та соціальні заклади. Коли ж сировини стало багато, треба було шукати шляхи для її переробки. Вирішили виготовляти тверді сири. То з якихось журналів, то через Інтернет рецепти вишукували. Та все якось не те. 

Олег Журавінський домовлявся про приїзд фахівця-сировара з Нідерландів. Знайшов аж зі Швейцарії - Норберта Буррі. Іноземець спочатку працював як волонтер. Тепер приїжджає регулярно, дає фахові рекомендації. Якраз має навідатися, щоби впровадити новий сорт сиру. 

Реалізують твердий сир здебільшого в Рогатинському районі. Великою підмогою є ярмарки та фестивалі. Зареєстрували логотип "Чесниківський сир". Члени кооперативу навчаються, випробовують, удосконалюють процес. Мають авторські розробки. Приміром, сир із чорнушкою виробляється винятково в "Екомі". Він з ароматною пікантною добавкою - чорним кмином, або чорнушкою - по-місцевому. 

"Заготовляємо молоко в нашому селі та Лучинцях, до 300 л за добу. Платимо по 10 грн за літр. Ніби й багато. Але, на прикрість, корів за рік поменшало. Причина в тому, що утримують худобу здебільшого пенсіонери. Поки здорові - дають собі раду. На випадок недуги треба коштів. І пускають під ніж годувальницю... Тим-то зацікавлені в розвитку бізнесу, щоб дати односельцям підтримку. Якраз розширюємося, вдосконалюємо виробництво. Проводимо дегустації. Чесники мають географічні та історичні принади. Тож і туристичний потенціал є", - каже Журавінський. 

Приклад Чесників став знаковим для області. 

Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття спільно з департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації всіляко пропагують підприємництво в селах. Організовують виїзди для журналістів та всіх охочих, щоб показати успішні приклади розвитку бізнесу. Наприкінці березня мають намір на базі "Екому" організувати семінар для власників сімейних ферм.