АТ «Оріана»: щодо вивезення «солянки» ніхто не звертався

Минулого тижня на пленарному засіданні чергової сесії Калуської міської ради депутати вирішили звернутися до народних депутатів, які представляють Калуш – Едуарда Прощука і Олега Марусяка з проханням виділити місту дотацію на проєкт вивезення відходів з «солянки» та приведення її до стану господарського використання.

На сесії обговорювали підготовку земельної ділянки до будівництва «Епіцентру». Відходи звідси не вивозять, як обіцяли раніше, а переміщують межах відвалу.

Як повідомляли "Вікна", ділянку площею понад 1,8 га з аукціону торік викупила компанія «Епіцентр К» за понад 6 млн гривень. Тоді йшлося про те, що ділянка має обтяження: для будівництва звідси потрібно вивезти солевмісні відходи. А згідно зі звітом, який підготував Львівський інституту «Гірхімпром», науковці рекомендували складувати вивезені відходи на хвостоховищах №№1 і 2, поблизу солевідвалу №1 Домбровського кар’єру оскільки їхній склад ідентичний.  Як йшлося раніше, «Епіцентру» треба розчистити свою територію від насипу потужністю до 6 метрів. Тож переміщення здійснюється на площу 3,9 га товщиною до 3,5 метрів. Об’єм переміщення становитиме близько 115 тис. кубічних метрів.

Також на сесії говорили про те, що це не найкращий варіант, що альтернативи зараз немає, що є штопор з боку «Оріани», а зекономлені на вивезенні відходів кошти власник землі готовий вкласти у інфраструктуру міста, оскільки без обтяження ділянка коштувала б більше.   

Інші аргументи: для вивезення засоленого грунту такий проєкт мають погодити не лише «Оріана», а й міністерства, Фонд держмайна тощо. Це буде дуже тривалий процес, а будівництво торгового центру треба завершувати в цьому році, бо в такому разі місто ще й отримає близько 2 млн гривень пайового внеску у розвиток інфраструктури.

Треба додати, що вивезення відходів з «солянки» обійдеться державі знано дорожче, якщо, звичайно, до звернення міської ради дослухаються і Калушу виділять на це кошти.

Між тим, є серйозні сумніви в тому, що покупці земельної ділянки справді мали намір вивозити відходи. Як повідомив «Вікнам» керівник АТ «Оріана» Олег Савчук, з моменту продажу земельної ділянки і станом на 3 лютого, ні компанія «Епіцентр», ні міська влада, ні проєктанти, ні ТОВ «Оріана Еко» (а кар’єр, відвали і хвостосховща, куди нібито планували звозити відходи з будівельного майданчика¸ належать цьому товариству. — Авт.) не зверталися. Про те, що на об’єкти, які «Оріана» передала у ТОВ «Оріана Еко» планують переміщувати відходи з «солянки», на самій «Оріані» дізнаються з засобів масової інформації. Більше того, щоб попередити можливе вивезення відходів без свої участі, АТ «Оріана» 19 грудня минулого року навіть направила листа керівнику ТОВ «Епіцентр К» Петру Михайлишину з проханням звернути увагу на те, що для переміщення відходів на об’єкти ТОВ «Оріана-Еко» компанії потрібно отримати згоду не керівника, а загальних зборів товариства.

Якби намір вивозити відходи дійсно був, то у такому разі мала б вестися серйозна підготовча робота, починаючи від вибору земельної ділянки, погодження власників, проєкту місця складування переміщених відходів, експертиз і погоджень. Однак у даному випадку не було зроблено навіть початкових кроків. Тож, говорити про те, що саме «Оріана» заблокувала вивезення відходів і штопорить інвесторів, як мінімум некоректно, вважають на підприємстві.

До речі, це вже не перший випадок, коли компанії з групи «Епіцентр К» купують проблемні земельні ділянки. Наприклад, торік у Житомирі почали будувати гіпермаркет «Епіцентр» на території колишньої нафтобази. Під час проведення підготовчих робіт, забруднений нафтопродуктами грунт компанія вивозила і складувала в різних місцях. Проте втрутилася громадськість і влада, відтак вивезений грунт повернули на місце і зобов’язали інвесторів очисти його від залишків нафтопродуктів та провести рекультивацію земельної ділянки, на яку цей грунт вивозили, інформує житомирське видання "20 хвилин".