Легенди кошишньої в’язниці: У Франківську Іван Бондарев презентував книгу “Таємниці Діброви”

Сьогодні, 23 січня, в Івано-Франківську відбулася презентація книги “Таємниці Діброви” Івана Бондарева – краєзнавця та журналіста. 

Ця робота стала 45 в краєзнавчій серії “Моє місто”. Книга присвячена будівлі за адресою вулиця Чорновола, 119а. Її збудували в 1883 році як в’язницю. Будівлю швидко охрестили “Дібровою”, пише ГК

“У будівлі дуже багата історія. Її звели як тюрму за часів Австро-Угорщини, звідти втікав композитор Денис Січинський, свого часу там був концтабір, а зараз базується 114-та бригада тактичної авіації. А особисто я там навчався на військовій кафедрі, і коли я вперше туди потрапив, то отримав просто культурний шок. Військові тоді мені розповідали про будівлю різні байки та легенди”, – розповідає Іван Бондарев. 

Над книжкою автор працював близько п’яти років, використовуючи різноманітні джерела – газети, архіви, мемуари самого Січинського, спогади вже наших військових льотчиків тощо. 

“Там є старовинні потужні австрійські грати, вони збереглися досі – як і деякі малюнки, і кільця у підвалі, де знаходився карцер. Збереглось навіть меню – продукти, якими в тюрмі годували Січинського. І читаючи наші тюремні меню – розуміємо, що за часів Австрії годували краще”, – ділиться цікавими подробицями автор. 

Тюрма “Діброва” була розрахована на 1000 в’язнів чоловічої статі православного та греко-католицького віросповідання. Фактично тут відбували покарання в основному українці. Вона була оточена п’ятиметровим муром. 

Василь Іваночко, директор видавництва “Лілея-НВ”, додав, що займався оформленням обкладинки спільно із Зеновієм Жеребецьким. 

“У нас було кілька варіантів, ми дискутували. В результаті обрали фото тюрми з початку ХХ століття, на якому видно цісарський герб і рушниці охоронців. А ще там помітно напис німецькою мовою – Willkommen, тобто “Ласкаво просимо”, – каже Василь Іваночко.