Фільм «Віддана» – романтична казка про уявну Галичину

Львів’яни стали першими глядачами, які змогли подивитися нову українську картини Христини Сиволап «Віддана», створений студією компанією FILM.UA. Це відбулось 11 січня. А вже у четвер, 16 січня, картина вийшла у прокат. «Віддана» – романтично-фантазійна стрічка за мотивами роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія», пишуть Версії з посиланням на ZAXID.NET.

Події картини відбуваються в Станіславові (сучасний Івано-Франківськ) на зламі 19 та 20-го століть. В центрі розповіді опинилися складні стосунки між служницею Стефанією Черненько та панянкою Аделею Анґер. Історія починається з пожежі, у якій лікар Анґер втрачає дружину, але вдається врятувати двох дівчат – рідну доньку Аделю та доньку хатніх робітників Стефанію. Лікар вирішує виховувати їх разом.

Минає 25 років. Дівчата виросли, але залишилися нерозлучними, хоча Аделя тепер заміжня. Стефа ж веде господарство. Вони досі не розуміють, хто вони одна одній: сестри та подруги, чи служниця та господиня. Їх стосунки – це історія любові-ненависті, вони ревнують, інтригують, сваряться, але не можуть одна без одної. 

Головні ролі у фільмі зіграли Маріанна Янушевич (Стефа), Алеся Романова (Аделя) та Роман Луцький (Петро). Також у картині з’являються балерина Катерина Кухар, відомі українські акторки Ірма Вітовська, Ада Роговцева та Наталія Васько. У несподіваній ролі постала дуже цікава молода акторка Марина Кошкіна (дуже хочеться сподіватись, що цього року вийде драма Тараса Дроня «Із зав’язаними очима», де вона грає головну роль). З’явився на екрані, хоч і не надовго, письменник Юрій Андрухович. 

До фільму не увійшли деякі сюжетні лінії роману, деякі речі навпаки з’явилися, проте і режисерка Христина Сиволап, і письменниця Софія Андрухович наполягають, що порівнювати книгу та фільм не варто.  

Актори Маріанна Янушевич, Алеся Романова, Роман Луцький та режисерка Христина Сиволап на прем’єрі у Львові. 

«Більшою мірою, я сприймаю фільм окремо від книжки й це добре. Коли я його вперше подивилась, я відчула бажання щось покритикувати. Але, дистанціювавшись, я знову і знову прихожу до думки, що це зовсім інша інтерпретація мого твору, яка в чомусь навіть стала іншою історією. Мені це подобається. Це дуже добре, коли одна тема може розкриватись так по різному», – розповіла ZAXID.NET Софія Андрухович. 

Розповідь «Відданої» йде від імені Стефи. Фактично усі події фільму ми бачимо через її світобачення та її почуття. Ми спостерігаємо протягом усього фільму, як важко героїні дати раду зі своїм світом та власними бажаннями.

Костюми стали мало не повноцінним персонажем картини. 

У картині є все, що потрібно для успішного глядацького кіно: привабливі актори та акторки, мелодраматичний сюжет, приправлений дрібкою психологізму. Є трошечки детективу. Є гарна музика (Євген Філатов) та гарні костюми (Леся Патока). Художниця, за її словами витратила на них тисячі ґудзиків та десятки метрів тканини. Є дрібка еротики, дещиця містики, трохи гумору. І дуже апетитні наїдки. 

До слова, Видавництво Старого Лева не лише перевидало роман під кінообкладинкою, а й видала кулінарний нотатник з рецептами знаменитої блогерки пані Стефи. А на сторінці фільму у Facebook можна скористатися відеорецептами.  

«Мабуть, від книжки фільм відрізняє більша легкість та повітряність в хорошому сенсі. Творці, можливо, поставили собі за мету зробити хорошу гарну казку. І їм це вдалося. Я, коли писала роман, ставила собі інше завдання. І в цьому сенсі добре, що є можливість перенестися зовсім в інший світ. Відпочити та побути в фантазіях», – вважає Софія Андрухович. 

«Можливо, за жанром це романтична драма. Я б навіть слово “історична” не вживала. Я знаю, що люди, які працювали над твором, багато поводили досліджень, але з іншого боку в них вийшов свій світ. Це дуже помилково було би сприймати фільм як історію про Галичину. Від цього, звісно, відштовхнулися, але насправді у них вийшла своя уявна Галичина. Фантазійний світ, який діє за своїми законами та правилами», – додає вона. 

Вийшло приємне красиве кіно, яке часом нагадує відомі зразки з кінематографічної класики. Такі картини мають усі шанси стати успішними. Чого ми картині й побажаємо. А тим часом її автори планують залучити й іноземного глядача: картину представлять уже в лютому на кіноринку Берлінале.