Сьогодні, 9 січня, в приміщенні Івано-Франківської міської ради у рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID, відбувається засідання регіональної платформи «Реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади у контексті конституційних змін і впровадження засад нового адміністративно-територіального устрою».
В АМУ переконані, що для повноцінного завершення реформи з децентралізації влади та формування повсюдного спроможного місцевого самоврядування в Україні давно назріла потреба у конституційних змінах, які відповідатимуть принципам, закладеним у Європейській хартії місцевого самоврядування. Як відомо, 27 грудня 2019 року президент подав до Верховної Ради України оновлений текст проєкту Закону “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)” №2598 на зміну тексту від 13 грудня 2019, пише Голос-Інфо .
Асоціація міст України категорично не підтримує цей законопроєкт, оскільки оновлений текст було підготовлено без залучення органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, експертного середовища, та науковців. А запропоновані зміни до Конституції не відповідають Європейській хартії місцевого самоврядування.
Івано-Франківське регіональне відділення АМУ шляхом діалогів з громадами активно долучається до обговорення змін до Конституції України.
“Хочемо звернути увагу, що загалом законопроєкт залишився доволі суперечливим. Постає багато питань щодо відповідності таких конституційних змін Європейській хартії місцевого самоврядування, а також щодо повноти врахування її положень, зокрема поняття місцевого самоврядування, ролі громадян у місцевому самоврядуванні, обсягу повноважень, консультацій з ОМС щодо прийняття законодавчих актів, доцільності помірності заходів державного впливу тощо”, – наголошує регіональний консультант з юридичних питань Андрій Деркач.
АМУ закликає відхилити законопроєкт №2598, прийняття якого загрожує “консервацією” на довгий період шкідливий для місцевої демократії положень, адже процедура внесення змін до Конституції не передбачає правок після першого голосування та перегляду прийнятих змін протягом 5 років.
У заході беруть участь народні депутати України від Івано-Франківської області, міський голова Івано-Франківська, голова регіонального відділення АМУ Руслан Марцінків, керівництво Івано-Франківської обласної ради та облдержадміністрації, науковці Юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, міські, селищні та сільські голови, очільники ОТГ, експерти та журналісти.