Франківськ друге місто в Україні за доступністю для людей з інвалідністю

Івано-Франківськ посів друге місце у рейтингу доступності міст України запезпечення споруд для людей з інвалідністю.

Люди з особливими потребами є повноцінними членами нашого суспільства і потребують постійної уваги до своїх проблем.

Держава має створити для людей з інвалідністю можливість вести незалежний та повноцінний спосіб життя, тобто вжити конкретних заходів для усунення будь-яких перешкод, що утруднюють або унеможливлюють доступ до споруд, транспорту, а також до інших об’єктів і послуг (школи, житлові будинки, медичні установи, аптеки, магазини та робочі місця) для людей з інвалідністю.

Цого року до тесту "Доступно.UA" потрапили 10 українських міст, першими стали Івано-Франківськ та Тернопіль. За підсумками тесту складено рейтинг доступності міст "Тостер". Дмитро Щебетюк, керівник проєкту "Доступно.UA", розповів, у чому полягає ідея проєкту.

"Перше – ми хотіли створити більш об’єктивний рейтинг та змотивувати місцеву владу, показати громадам, яка в них реальна ситуація, що є міста, в яких краще або гірше. А друге – ми хотіли відслідковувати динаміку міст, тому що ми зможемо періодично перевіряти, наскільки швидко змінюється ситуація у тих чи інших містах. Відповідно, міська влада і громада зможуть бачити, наскільки ефективно відбуваються зміни в облаштуванні зручного простору для всіх", – пояснив Дмитро Щебетюк.

Він додав, що під час визначення критеріїв оцінювання активісти не вигадували щось своє, а використовували чинні державні будівельні норми. Тобто фактично активісти, аналізуючи доступність міст для інвалідів, аналізуватимуть виконання місцевої владою чинних норм.

"Ми брали деякі показники з державних будівельних норм, але не всі. Тому що, з одного боку, важко оцінити це все, а з іншого – нам ще дуже далеко "йти", і ми брали показники, про які можна говорити "в лоб": ось, тут на вході пороги, тут немає пандусів. Це такі "видимі" речі: тактильна плитка, на переходах звукові сигнали світлофорів для незрячих тощо", – зазначив Дмитро Щебетюк.

Упродовж трьох років активісти планують перевірити на доступність і порівняти сотню населених пунктів України.

"Цікаво порівняти, якщо є місто тут і місто там, у них однакові бюджети і умови, але чомусь тут зручно, а там змін не відбувається", – поділився Дмитро Щебетюк.

У процесі оцінки міст активісти перевіряють безбар’єрність вулиць, доступність аптек, закладів харчування, банківських та поштових відділень, транспорту та багато інших факторів. Першим містом, яке перевірялося, став Івано-Франківськ і посів друге місце в Україні у рейтингу серед запезпечення доступності споруд для людей з інвалідністю.

"Наше місто набрало 22,9% та відстає від лідера менше ніж на один відсоток.
Рейтинг складений активістами ініціативи Доступно.UA на основі практичних перевірок доступності, зручності та безбар’єрності міста Зокрема перевіряли муніципальні установи, громадський транспорт, аптеки, торговельні центри, банки, кав’ярні тощо. Також звертали увагу на тротуари, пішохідні переходи, велодоріжки, пандуси та з’їзди у дворах.
Ми вже маємо чим пишатися, але ще багато роботи попереду, Та головне, що ми рухаємося у правильному напрямку" ,- повідомив міський голова Руслан Марцінків на своїй сторінці у Facebook.