В Україні вперше погіршилися споживчі настрої після перемоги Зеленського на виборах

Споживчі настрої українців в жовтні 2019 року погіршилися вперше після президентських виборів.

Про це йдеться в огляді дослідного агентства Info Sapiens.

Так, в жовтні споживчі настрої знизилися на 1,6 п. Порівняно з вереснем, показник досягнув 95,9 за 200-бальною шкалою, тоді як рік тому цей показник був на рівні 56,9.

Зокрема, погіршилися очікування українців щодо курсу гривні на найближчі три місяці: індекс девальваційних очікувань виріс на 13,7 п. - до 129,3.

Жовтневий показник індексу очікувань динаміки безробіття зріс на 0,5 п. - до 111,6, а індекс інфляційних очікувань - на 2,3 п., До 179,1.

У цілому, за даними дослідження, індекс поточного становища в жовтні виріс на 0,1 п. - до 88,1, в тому числі індекс поточного особистого матеріального становища знизився на 0,7 п. - до 82,6.

У той же час в жовтні українці були більш схильні робити великі покупки: у порівнянні з вереснем індекс доцільності таких покупок виріс на 0,9 п. І встановився на позначці 93,7.

За даними Держстату, індекс економічних очікувань в жовтні скоротився на 2,7 п. І склав 101,1. Зокрема, три його складових також показали зниження: індекс очікуваних змін особистого матеріального становища впав на 5,1 п. - до 92,8, індекс очікуваного розвитку економіки на найближчий рік - на 2,4 пункту, до 105,1, індекс очікувань розвитку економіки країни на найближчі п'ять років - на 0,6 п. до 105,3.

Дослідження споживчих настроїв в Україні проводилося ІП «ГФК ЮКРЕЙН» з червня 2000 року, а з 2019 року його здійснює ТОВ «ІНФО САПІЄНС».

Індекс споживчих настроїв в Україні визначають на підставі вибіркового обстеження домашніх господарств країни. Під час дослідження опитують 1000 осіб віком від 16 років. Вибірка репрезентативна за статтю та віком, враховує міське та сільське населення й розмір населеного пункту. З дослідження «Споживчі настрої» вилучена Автономна Республіка Крим, а у Донецькій та Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною. Статистичне відхилення не перевищує 3,2%. Польовий етап проводиться 1-15 числа кожного місяця. Для визначення ІСН респондентам ставлять такі запитання:

  1. 1.  Як змінилося матеріальне становище вашої сім’ї за останні шість місяців?
  2. 2.  Як, на вашу думку, зміниться матеріальне становище вашої сім’ї впродовж наступних шести місяців?
  3. 3.  Говорячи про економічну ситуацію в країні загалом, ви вважаєте, що наступні дванадцять місяців будуть для економіки країни сприятливим чи несприятливим часом?
  4. 4.  Як ви охарактеризували б наступні п’ять років – як сприятливий чи несприятливий час для економіки країни?
  5. 5.  Як ви гадаєте, тепер загалом сприятливий чи несприятливий час робити великі покупки для дому?