Кліматичні зміни вб'ють людство: 11 тисяч вчених з 153 країн зробили невтішні висновки

Про це йдеться в жорсткому попередженні більш ніж 11 тисяч вчених, пише The Guardian.

"Ми заявляємо чітко й одностайно, що планета Земля постала перед кліматичним надзвичайним станом. Щоб забезпечити стабільне майбутнє, ми повинні змінити те, як ми живемо. Це вимагає великих трансформацій у способах функціонування і взаємодії нашого глобального суспільства з природними екосистемами", – стверджують науковці.

Вони наголошують, що час втрачати не можна. Адже кліматична криза вже почалася і вона посилюється швидше, ніж більшість вчених очікували.

"Вона гірша, ніж очікували, й ставить під загрозу природні екосистеми й долю людства", – попереджають вчені у заяві, яка була опублікована в журналі BioScience до 40-ї річниці першої всесвітньої кліматичної конференції. Вона пройшла у Женеві в 1979 році.

Заяву написали десятки вчених і підтримали ще 11 тисяч науковців зі 153 країн. Автори стверджують, що необхідні радикальні зміни повинні покінчити з неконтрольованим зростанням населення планети. Крім того, потрібно відмовитися від викопного палива, припинити знищувати ліси й скоротити споживання м’яса.

"Потрібно відстежувати більш широкий набір індикаторів включно зі зростанням людського населення, споживанням м’яса, втратою лісового покриву, енергетичним споживанням, щорічними економічними втратами через екстремальні погодні явища", – сказав співавтор заяви Томас Ньюсом з Сіднейського університету.

Серед інших "тривожних ознак людської діяльності" вчені вказали зростання пасажиропотоку в авіаційному транспорті, а також зростання світового ВВП.

"Кліматична криза тісно пов’язана з надмірним споживанням в рамках заможного життя", – кажуть вчені.

Згідно з отриманими даними, за останні 10 років масова вирубка лісів збільшилася на 50%, викиди вуглекислого газу - на 18%, виробництво м'яса на душу населення - на 11%. Також екологи відзначили, що кожне десятиліття число глобальних стихійних лих і аномальних природних явищ росло на 44%, а товщина полярного льоду зменшувалася в середньому на 4,84 м.

Вчені говорять, що вони хочуть, щоб громадськість "розуміла масштаби цієї кризи, відстежувала прогрес і визначала пріоритети для пом'якшення наслідків змін клімату". Для цього необхідно переглянути принципи, за якими наше суспільство існує і взаємодіє з природного екосистемою.

Вчені назвали шість першочергових завдань («шість кроків»), на вирішенні яких необхідно сконцентрувати всі сили. У своєрідну програму порятунку планети увійшли:

  • реформа енергетичного сектора і перехід до поновлюваних джерел енергії;
  • скорочення впливу на атмосферу забруднюючих речовин;
  • відновлення та охорона екосистем;
  • реформа продовольчої політики (зниження споживання м'яса і зміна раціону на користь споживання їжі рослинного походження). Людям варто переглянути свою дієту, зокрема їсти більше рослин і менше м’яса. Також потрібно зменшити продуктові відходи;
  • побудова безвуглецевої економіки і стабілізація чисельності населення Землі;
  • вчені наполегливо радять відмовитися від вимірювання економічних цілей у зростанні ВВП.

Незважаючи на грізне попередження, автори знайшли обережний привід для оптимізму. Вони відзначили загальне зростання уваги до проблеми знищення природи на всіх рівнях і сподіваються, що швидкі і організовані дії людства допоможуть «підтримання життя на планеті Земля, в нашому єдиному домі».