New York Times написала про небезпечний проект Коломойського та Шевченка в Карпатах

Раптовий шквал роботи по розширенню майже непрохідної дороги в Карпатах на південному заході країни додав палива для зростаючого вогню в Україні, через повернення мільярдера Ігора Коломойського, який зараз шукає можливість розширити свою уже істотну сферу впливу, повідомляє Nytimes.

Активісти побоюються, що це пов’язано з будівництвом одного з найбільших в Європі гірськолижних курортів, пише New York Times. Проект пов’язують з ТОВ Скорзонера, бенефіціарами якої є олігархи Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов. Чиновники запевняють, що дорожні роботи в горах до курорту відношення не мають.

Першим цей проект анонсував в 2016 році тодішній губернатор Закарпатської області Геннадій Москаль. Згідно з офіційними документами, саме Скорзонера розробляє детальний план гірськолижного комплексу, який включає будівництво 33 підйомників, понад 200 кілометрів гірськолижних трас, безліч готелів та 120 ресторанів. У липні 2016 року представники компанії Коломойського в листі місцевим чиновникам писали про величезні масштаби і економічні переваги проекту Свидовець. У компанії запевняли, що зможуть реалізувати цей «видатнийтуристичний проект».

Скорзонера володіє гірськолижним курортом Буковель. Їй переданий в концесію аеропорт Івано-Франківська.

Коломойський не відповів на запити журналістів. Екс-кандидат в президенти від партії УКРОП Олександр Шевченко, який до обрання нардепом у 2014 році був директором ТОВ Скорзонера, заявив, що олігарх ніколи не цікавився будівництвом курорту в Свидовці. NYT пише, що Шевченко і зараз очолює Буковель. За його словами, інформація про причетність Коломойського до проекту Свидовець — "чутки" і "казки".

Активісти зазначають, що комплекс зруйнує унікальну природу Карпат, а також завдасть шкоди річковій системі Чорної Тиси.

Нинішній губернатор Закарпатської області Ігор Бондаренко каже, що розуміє побоювання активістів та екологів, але підкреслює, що регіон має гостру потребу в інвестиціях для фінансування розвитку і забезпечення робочих місць. В інтерв'ю Укрінформу він заявляв, що проект буде реалізований. "Безумовно він буде, тому що це розвиток", — говорив губернатор.

"Свидовець - це тест для нового президента України, який покаже чи знаходиться він під контролем Коломойського, чи ні", - сказала Ірис Дель Сол, франко-українська екологічна активістка, яка виросла в гірському регіоні. Разом із батьком вона допомогла очолити кампанію в України та за кордоном - Вільний Свидовець – щоб зупинити цей проект.

На цій території знаходиться джерело річки Тиса, важливий приток Дунаю, а також ліси старого росту, зникаючі види рослин та тварин (наприклад бурий ведмідь). Тут же розміщується частина первинного букового лісу, який являється об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Чому пан Коломойський, який має акції в деяких найприбутковіших українських компаніях, хотів би спустити сотні мільйонів доларів на ризикований проект, прибутки якого не є визначеними.

Однак, на даний момент більшість його рахунків все ще заморожені і витрати Коломойського обмежені, через це деякі противники курорту Свидовець сумніваються, що він готовий інвестувати в проект, який, як очікується, коштуватиме понад мільярд доларів.