Пам’ять про свою історію треба підтримувати. Тому вже три роки поспіль відділ внутрішньої політики Івано-Франківської міськради організовує поїздки у прикордонні райони Польщі.
Там волонтери відновлюють українські кладовища, пише “Репортер“.
Трагічно загинули
Цього року до Польщі поїхали 26 людей: 23 волонтери, водій, лікар, кухарка з Бурштинского коледжу і начальник відділу внутрішньої політики Ігор Кінаш. Їхали вони у гміну Ульгувек – села Корчмін, Ульгувек та Ліски – а також до міста Любліна. Табір тривав з 22 по 29 серпня. Поїздку приурочили до «Днів добросусідства», які традиційно проходять у цей час.
Роботи було багато, за словами Ігоря Кінаша, більше, ніж минулі два роки. Працювали на території цвинтарів у Корчміні, Ульгувеку та Лісках загальною територією 2,5 га. Нащадків похованих тут людей депортували в різні кутки України та Польщі. Також прибирали територію старовинної української греко-католицької церкви у Корчміні, церкви в Лісках, могили бійців УПА та УНР…
Також у селі Ліски є спільна могила, де поховані 222 українці, які мешкали на цих територіях.
Група волонтерів приїхала в Польщу ввечері 22 серпня. Мешкали у школі, спали на підлозі у спальних мішках. 23 серпня підняли український прапор і почистили кладовище неподалік, де також є поховання українців. За словами Ігоря Кінаша, вони були шоковані, коли побачили, в якому воно стані: не було видно жодного хреста, величезні бур’яни, кущі.
24 серпня поїхали в Люблін. Там поприбирали могили бійців УНР, які загинули в боях з частинами кінної армії більшовиків. А ще відвідали греко-католицьку церкву, де парохом є отець Стефан Батрух. За його сприяння і допомогою волонтери і приїжджають вже третій рік поспіль до Польщі. Потім ще мали вільний час у Любліні.
У неділю, 25 серпня, українці поїхали у Замосць на екскурсію. У понеділок-вівторок працювали на своїх об’єктах, а у середу-четвер відвідували заходи, присвячені «Дням добросусідства».
Лікар франківської швидкої допомоги Роман Портюк щойно почув про таку можливість, одразу захотів приєднатися до волонтерів. Для цього оформив відпустку за свій рахунок.
Роман каже, роботи було багато, але працювалося не важко, бо великою компанією.
Наступного року Роман Портюк планує знову долучитися до волонтерів. Як і керівник обласного осередку Нацкорпусу Сергій Сивачук, який цьогоріч їхав до Польщі відновлювати цвинтарі вже вдруге.
Розповідає, що приїжджала українська сім’я із західної Польщі, щоб поприбирати могили своїх родичів. То вони були дуже здивовані, що поховання вже у гарному стані, мовляв, хтось чужий прибрав.
Поїздка для волонтерів була безкоштовною, але розкошів не обіцяли. Ночували у спальниках, їсти готували, щоб усі були ситі, якісь ласощі можна було докупити самим у супермаркеті біля школи.
Ідея відновлювати цвинтарі у Польщі три роки тому прийшла меру Руслану Марцінківу. Їдуть завжди в рамках «Днів добросусідства», житло надає тамтешній війт.
Волонтери з Прикарпаття їдуть переважно в одну й ту саму місцевість, але трохи розширюють територію. Мають плани і надалі. Наприклад, у сусідній гміні Телятин, у селі Потружин, планують встановити пам’ятний знак почесному мешканцю Франківська Францу Борису.