У Яремчі влаштують фестиваль на честь ватажка опришків Василя Баюрака - наступника Довбуша

Яремче готує унікальний фестиваль на честь відомого місцевого історичного персонажа, ватажка опришків Василя Баюрака

У 2022 році місто святкуватиме 300 років з дня народження Василя Баюрака, тому започаткування щорічного фестивалю стане одним з етапів підготовки до святкування.

Мабуть, кожен регіон може гордитися визначними постатями, народженими на їх території. В Дорі (колись село, а сьогодні частина Яремче) народилася велика постать Василь Баюрак – спільник і наступник Олекси Довбуша, керівник опришківського руху на Прикарпатті в 1745–1754 роках. 

Про те, що Василь Баюрак є вихідцем саме з Яремчанщини, свідчать багато історичних джерел.

Фестиваль на його честь стане способом нагадати про велич нашого народу. Історичний фестиваль «Баюракова бартка» – спосіб сприяння національно-патріотичному вихованню підлітків, спрямований на формування ціннісних орієнтирів, спільної історичної пам’яті та підвищення рівня громадянської свідомості молоді. 

Читайте також: Яремче. То деопришки випили фатальну каву?

Театралізовані дійства, виступи етноколективів, спортивні змагання, дегустації карпатських медів та страв автентичної гуцульської кухні, художній пленер, різноманітні майстер-класи – все це буде в програмі фестивалю. 

А ще організатори обіцяють відчуття епохи опришківського руху. 

Головним дійством свята стане легендарна гуцульська міфо-денс-опера «Оле» у виконанні Івано-Франківського Національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія». П’ять епізодів дійства «Гуцульське весілля», «Гірки», «Опришки», «Месники», «Смертельний плес» мають відтворити дух опришків. 

У центрі Яремче розгорнуть медовий ярмарок, на якому проводитимуться майстер-класи з розпису медових пряників та виготовлення воскових свічок, лекції на теми бджільництва та екопродукції, а для любителів яскравих фото будуть оригінальні фотозони. 

Для гурманів, які цінують смакові враження, готуватимуть банош на вогні та ріпеники (деруни – кор.). 

Читайте також: Опришки. 5 фактів про гуцульський рекет

У рамках фестивалю також відбудеться науково-практична конференція «Василь Баюрак – славний ватажок опришків», на яку з’їдуться відомі науковці та дослідники опришківського руху. 

Окрім того, у Будинку культури діятиме історична виставка експонатів Івано-Франківського історико-меморіального музею Олекси Довбуша. Відвідувачі матимуть можливість побачити речі опришків та зброю, з якою вони йшли у бій, а також колекцію літературних творів про опришків. 

Реалізація заходу стала можливою завдяки перемозі Яремчі у конкурсі Малі міста – великі враження, інформують на сторінці Яремчанської міськради. 

Відділ інвестиційної політики Яремчанського міськвиконкому оцнив проєкт “Баюракова бартка” у 283 800 грн, з яких 198 660 грн – кошти Міністерства культури України, 85 140грн – кошти місцевого бюджету. 

У 2022 році місто святкуватиме 300 років з дня народження Василя Баюрака, започаткування щорічного фестивалю стане одним з етапів підготовки до святкування. 

Читайте також: Олекса Довбуш - легендарний розбійник чи народний месник

Довідково. Василь Баюра́к — ватажок загону опришків, спільник і наступник Олекси Довбуша. Вступив до опришківського загону Олекси Довбуша в липні 1744 року; після смерті ватажка у серпні 1745, Баюрак очолив загін і став ватажком. У 1749–1751 — період найбільшої активности загону Баюрака. Самого Баюрака за романтичну вдчу в історичних джерелах називають “лицарем пістоля та флоєри”. 

Василь Баюрак народився в Дорі, що нині є частиною Яремче. Про те, що Василь Баюрак є вихідцем саме з Яремчанщини свідчать багато історичних джерел.

Читайте також: Яремче – знаменитий курорт в Карпатах

Новини компаній
15:00, 9 грудня