Лікар-проктолог МЦ «МЕДХАУЗ» Святослав Зюбак наголошує, що не всі ці патології мають помітні симптоми. До прикладу, поліпи спочатку є непомітними, вони дають симптоми лише тоді, коли стають злоякісними.
До передракових захворювань товстого кишечника належать :
- поліпи товстого кишечника – патологічні новоутворення;
- хвороба Крона;
- неспецифічний виразковий коліт;
В прямій кишці:
- поліпи;
- хронічний геморой, як правило, 4 стадія;
- хронічна анальна тріщина;
Відтак, найпершими симптомами, на які варто звертати увагу, це поява крові в калі, розлад стільця (закрепи, проноси чи їх чергування), постійне випадання кишечника.
В ситуації з хронічним парапроктитом, то це захворювання проявляється постійними гнійними виділеннями з прямої кишки.
Симптомами хвороби Крона, неспецифічного виразкового коліту є проноси з домішками крові, дефекація кров’ю і часті проносів (до 15 разів на день), випадіння вузликів з прямої кишки.
А от при хронічній анальній тріщині характерні закрепи. Вони пов’язані з постійним спазмом сфінктера, адже больовий синдром не дозволяє людині нормально сходити в туалет.
«Є люди, які нехтують такими симптомами, думаючи, що, якщо вони то з’являються, то зникають, все скоро пройде. Але тривалий рецидивуючий період може свідчити про розвиток онкологічної патології. Тому ігнорувати будь-які симптоми не можна», - розповідає Святослав Іванович.
Хронічний парапроктит
Зазвичай хворого з хронічним парапроктитом турбують наявність норицевого отвору (ранки) на шкірі в ділянці заднього проходу з виділенням гною, сукровиці. Через що він змушений носити прокладку, робити обмивання промежини чи сидячі ванни. Іноді виділення бувають рясними, викликають подразнення шкіри, свербіж. Болі турбують рідко. Звичайно біль посилюється у момент дефекації і поступово вщухає.
Анальна тріщина -виразка слизової оболонки анального каналу.
Захворювання зустрічається досить часто. Найчастіше хворіють жінки молодого та середнього віку.
Причинами формування анальної тріщини є механічні пошкодження, судинні порушення, зміни перианального епітелію, нейром'язові зміни анального сфінктера.
Поліпи
У більшості хворих доброякісні новоутворення товстої кишки протікають безсимптомно і виявляють їх, зазвичай, при ендоскопічному дослідженні. Однак при досягненні великих розмірів (2-3 см) війкових пухлин можуть бути кров'янисто-слизові виділення, біль у животі та задньому проході, закреп, пронос, анальний свербіж.
Із збільшенням розміру поліпи набувають структуру аденоми, а далі (при діаметрі 1 см і більше) наростає частота переродження з явищами росту аж до «місцевого раку». Великі поліпи (розміром більше 2-3 см) перероджуються в рак в 50% і більше. Великі поліпи і ворсинчасті пухлини схильні до виразки і можуть бути джерелом кровотечі.
Неспецифічний виразковий коліт
Захворювання завжди починається з ураження слизової прямої, сигмовидної кишки. При виразковому коліті відбувається не тільки ураження товстої кишки, але й різних органів і систем. Характерними клінічними ознаками при неспецифічному виразковому коліті (НВК), частіше за все, є часті рідкі випорожнення, які пов'язані з прискореним просуванням кишкового вмісту, посиленням надходження в просвіт кишки ексудату, транссудату, що виділяється запаленою слизовою оболонкою; також основним симптомом є кровотеча. Втім виділення крові у хворих на НВК не завжди є обов'язковими. Іноді захворювання може починатися з болі у животі, закрепів.
Хвороба Крона
Класична тріада: біль у животі, діарея і втрата маси тіла. Спостерігається лихоманка. Однак ознаки хвороби можуть бути і мінімальними.
Біль у животі зазвичай локалізується в навколопупковій або клубових ділянках в залежності від локалізації процесу. Біль постійний, за відчуттями тупий, що розпирає чи спастичний, що підсилюється після прийому їжі, при стресі, психоемоційному навантаженні. У випадку розвитку кишкової непрохідності через 1 - 2 години після їжі з'являються інтенсивний, переймоподібний біль, нудота, блювання, метеоризм. Іноді початкові прояви хвороби Крона симулюють гострий апендицит.
Діагностика
Діагностика прямої кишки відбувається за допомогою перианального огляду, аноскопії, ректоаноскопії.
Для всього товстого кишечника використовуємо колоноскопію