Найбільш часто на практиці зустрічаються такі доброякісні новоутворення:
- гемангіома;
- фіброма;
- родима пляма (він же невус);
- ліпома;
- лімфангіома;
- папілома;
- атерома;
- нейрофіброма
Показанням для видалення служить зазвичай їх невдала локалізація (обличчя, голова, місця постійного контакту з одягом), великі розміри, порушення, які вони викликають в роботі інших органів. Такі пухлини добре піддаються лікуванню, як хірургічному, так і апаратному, тільки в деяких випадках вони можуть рецидивувати.
Дані пухлини не є небезпечними, але варто вказати, що при постійному впливі певних зовнішніх чинників вони можуть перероджуватися в злоякісні (хоч і не завжди, але ризик є, особливо це відноситься до невусів).
Поговоримо про два види атерому та ліпому.
Атерома
Атерома ( її ще називають жировиком ) – це доброякісна пухлина сальної залози, яка найчастіше розвивається у зв’язку із закупоркою сальних проток.
Здебільшого атероми утворюються на ділянках шкіри, які багаті сальними залозами. Новоутворення має чіткі межі, округле, м’яке, безболісне при дотику.
Причини виникнення атероми
Точні причини появи атероми невідомі, але лікарі виділяють деякі фактори ризику, що сприяють виникненню цієї пухлини: порушення відтоку шкірного сала, гіпергідроз, погані умови зовнішнього середовища, недотримання правил особистої гігієни, звуження протоків сальних залоз.
За словами лікаря-хірурга МЦ «МЕДХАУЗ», атерому необхідно видаляти. Адже через її травматизацію чи розрив може відбуватися нагноєння. А поширення гнійного процесу на прилеглі ділянки тіла призводять до ще більш складних наслідків, які негативно впливають на увесь організм.
Ліпома
Ліпома - доброякісна пухлина жирової тканини, викликана надмірним розростанням жирових клітин, оточених фіброзної капсулою.
Її теж в народі називають жировиком. Розростатися ліпоми можуть на будь-якій частині тіла як в чоловіків, так і в жінок у будь-якому віці.
Зазвичай ліпоми можуть виростати до 15 см в діаметрі, але трапляються випадки, коли пухлина досягає гігантських розмірів вагою до 11 кілограмів.
Рельєф ліпоми добре прощупується під шкірою, не болить, на дотик м'яка.
Якщо це скупчення жиру не видаляти, то воно може залишатися на місці протягом багатьох років. Тож лікарі наголошують, що ліпому варто видаляти поки вона не досягла великих розмірів.
Причини появи ліпоми
Природа виникнення ліпом теж досі точно не з'ясована. Її появі сприяють генетична схильність, травматизація тканин.
Розташування ліпоми
Найбільш поширеною є поверхнева підшкірна ліпома, яка проявляється трохи нижче поверхні епідермісу. Вона може розростатися на будь-якій ділянці тіла, де є жир. Втім найбільш вірогідні ділянки виникнення: ділянка шиї, спина, верхніх та нижніх кінцівках.
Не рідкістю є заочеревинні ліпоми, ліпоми черевної порожнини, які можуть досягати досить значних розмірів і саме через свій об’єм впливати на нормальне функціювання організму. Такі ліпоми часто чинять компресію на прилеглі органи і в свою чергу порушують їх нормальну функцію. До прикладу, створюючи компресію на кишечник, призводять до такого грізного ускладнення як кишкова непрохідність. А це в свою чергу вже потребує ургентного оперативного втручання.
В медичному центрі "Медхауз" Ви можете отримати консультацію лікаря щодо діагностики та лікування доброякісних новоутворень шкіри.