Перейти на Перлини Прикарпаття
Тустань – фортеця IX-–XIII сторіччя
Тустань – фортеця IX-–XIII сторіччя, яка була важливим стратегічним об’єктом Карпатської лінії оборони рубежів Київської Русі, а згодом – Галицько-Волинського князівства, наскельним оборонним комплексом, залишки якого розташовані в Українських Карпатах (Східних Бескидах), у Сколівському районі Льівської області, поблизу с. Урич, що на захід від міста Долини і Болехова, не далеко від адміністративної межі Івано-Франківської області.
Крім того, фортецю використовували як митницю між Галицько-Волинським князівством та Угорщиною, а пізніше – між Польським королівством та Угорщиною.
Укріплення контролювало Великий шовковий торговельний шлях з Китаю в Португалію, та Соляний шлях, що проходив з Галичини в країни центральної Європи. За часів княжої доби фортеця була прикордонним центром та митницею на кордоні Галицько-Волинського князівства та Угорщиною. Протягом ІХ-ХІІІ століть укріплення 5 разів перебудовувалося.
В період п’ятої забудови, (доба Галицько-Волинського князівства) фортеця піднялася на п’ять поверхів. В 1340 році Тустань була захоплена польським військом короля Яна Казимира. В 1370 році твердиню вже укріплювали поляки. В 1390 році фортеця згадується в листі папи Боніфація ІХ. В ХІV столітті Тустань була адміністративним центром волості. В 1539 році фортеця переходить, за дарчою грамотою корони Польської, до М.Бліцинського. В цей час укріплення перебуває у занедбаному стані.
Про існування фортеці Тустань в XVI столітті свідчить остання писемна згадка датована 1565 роком в Люстрації Дрогобицької соляної жупи. На скельній групі Камінь і нині збереглися близько 4 000 пазів і отворів, зроблених у скелі. Крім того, залишились рештки рукотворного муру, печери, підскельні коридори, криничка і дві стави-цистерни для води. На їхній основі здійснено графічну реконструкцію п’яти поверхового оборонного та митного пункту міста-фортеці Тустань ІХ—ХІІІ ст. З 1979 року урицькі скелі досліджував археолог Микола Бандрівський, науковий співробітник Інституту українознавства НАН України ім. І. Крип'якевича.
Унікальність фортеці
Її відкрив львівський архітектор і археолог Михайло Рожко у 1971 році, коли почав дослідження слідів наскельної будівлі поряд із бойківським селом Урич на Львівщині.
Тустань, як з’ясувалося в результаті археологічних досліджень, не має аналогів в Європі.
В історичних джерелах фортеця вперше згадується в літописі Янка з Чарнкова – підканцлера короля Казимира Великого (1333 – 1384 рр.).
Експедиції, які влаштовували у 1970-ті роки на Тустань
Назва “Тустань” – праслов’янського походження і, за основною версією, походить від імені власника або засновника поселення. “Тустан” перекладають як “сильний, міцний, відважний, завзятий”.
Інша версія походження – від слів “тут стань”, бо кожен мав зупинитися перед фортецею, показати, що везе, і заплатити мито.
Понад 30 років Михайло Рожко детально обстежував Тустань. За виїмками в скелях, які древні будівельники зробили для кріплення дерев’яних конструкцій, вчений із достовірністю 90% графічно реконструював зовнішній вигляд втраченої дерев’яної будівлі.
Після смерті Михайла Рожка в 2004 році його син, Василь Рожко, заснував історико-культурний заповідник “Тустань” та очолив музей фортеці.
Тустань – це унікальна для України та Європи розробка.
Ви спитаєте, в чому унікальність?
Авжеж, в Європі мурували фортеці та замки на скелях, і з дерева теж. Але творці Тустані геніально поєднали природну гряду скель зі штучною забудовою. Вони використали скелі як готові мури і лише доповнили їх деревом.
Щоб закріпити дерев’яні деталі, середньовічні будівельники видовбували пази в камені, і саме ця технологія дозволила повністю відтворити зовнішній вигляд фортеці.
Заглиблення, яких залишилося більше чотирьох тисяч, показують місце розташування й висоту стін і дахів, кут нахилу даху і таке інше.
До того ж дослідники на чолі з Михайлом Рожком змогли відтворити п’ять періодів існування оборонної споруди, бо вона не одразу була такою великою, а зростала поступово.
“В період найбільшого розквіту, в XIII сторіччі, фортеця височіла над долиною на 90 метрів.
Головна дерев’яна будівля сягала 25 метрів, як сучасний дев’ятиповерховий будинок, – розповідає Василь.
А в підручниках історії пишуть, що наші пращури в той час жили в землянках. Розрив шаблону!”
Тустань є унікальною пам'яткою давньоруської архітектури домонгольського періоду. В 1994 році Постановою Кабінету Міністрів України створено Державний історико-культурний заповідник "Тустань". В 2005 році створено окрему дирекцію ДКЗ "Тустань"
Петрогліфи
Наскельні зображення (петрогліфи) є особливою ділянкою пам'яток давньої культури людства і його первісного мистецтва. В основному в Тустані петрогліфи розміщені на центральній і найбільшій групі — Камінь, і знаходяться в важкодоступних місцях.
Серед усіх петрогліфів Тустані увагу науковця Миколи Бандрівського привернула група зображень, які мають вигляд кола, диска або ж схематичних округлих фігур. Такі знаки прийнято називати солярними (сонячними). Дослідник проаналізував розміщення цих солярних знаків і вважає, що існувала певна система розміщення знаків, які наносили на скелі за наперед розробленим планом. Проте не всі дослідники погоджуються з думкою про рукотворне походження «солярних знаків». Зокрема, доктор геологічних наук Богдан Рідуш довів, що це природні рельєфи закам'янілих морських губок, які утворилися в процесі вивітрювання скельної породи.
Збереглись в Тустані і петрогліфи рукотворного походження. Особливий інтерес становлять поодинокі зображення тварин: вовка, що наздоганяє лося, коня та вершника. Під час розкопок під керівництвом М. Рожка на схилах Великого Крила була виявлена група наскельних зображень, яка складається із восьми фігур: п'яти сокир, двох хрестів і однієї свастики-чотиринога.
Велика частина петрогліфів могла бути створеною у XVІІІ–ХХ ст., коли скелі Тустані були вже відомим об'єктом для мандрівників. Значну групу виявлених пам'яток презентують геральдичні знаки. В основному це тризуби, а також символи різних організацій.
3D-модель фортеці Тустань
Залишки фортеці
Мандрівники можуть побачити рештки муру, коридори, сходи, печери, склепіння і криниці. Історикам та археологам відомо надто мало про дерев’яну архітектуру домонгольської доби — а фортеця Тустань від початку була побудована саме з дерева. Звісно, її разів 5 перебудовували… Але про початковий вигляд досвідченим археологам оповідають залишки у камені пазів та врубів. Дерев’яна споруда вбудовувалась у скелю, тому фахівцям вдалось зробити графічну реконструкцію старовинних мурів.
1 433950304-504025__tustan
Для відвідувачів Тустань відкрита майже кожного дня, окрім Різдва, свята Водохрещі та Великодня. Часи відвідування різняться в залежності від сезону.
Купуючи квиток, який коштує небагато, ви сплачуєте не просто “вхід до ущелини” (за словами Остапа Бендера). Ви отримуєте право відвідати давнє наскельне городище, Музей історії Тустані та церкву Святого Миколая. Звісно, враження не будуть повними, якщо ви лише оглянете скелі і нічого не дізнаєтесь про історію міста-фортеці.
АРТ-РЕЗИДЕНЦІЯ
Ще з 1971 року, коли Михайло Рожко почав організовувати щорічні експедиції, Тустань притягувала письменників, музикантів, художників.
Василь Рожко продовжив традицію.
У 2005-му році, щойно відкрили заповідник, тут одразу започаткували фестиваль української середньовічної культури “Ту Стань!”, щоб пам’ятка ожила, а не залишалась кресленням мертвої фортеці, яка цікавить лише вчених.
“Ми прагнули відтворити культуру Київської Русі та її повсякденність, показати відвідувачам, як у місті-фортеці вирувало життя”, – розповідає очільник заповідника.
Зараз фестиваль – це щорічна грандіозна подія в серпні протягом трьох діб.
Фестиваль “Ту Стань!”
Древня наскельна фортеця — не єдине, що вабить туристів до крихітного селища Урич. Щороку в перших числах серпня тут проводиться фестиваль давньоруської та середньовічної культури “Ту Стань!”. На нього зазвичай запрошують панів та панянок реконструкторів, які кохаються на добі Київської Русі. Також уявні двері фестивалю відчинені для танцюристів середньовічних танців, музик, ремісників та майстрів, що шукають нагоди презентувати власні вироби. Знавці історії можуть знайти принагідну аудиторію для своїх лекцій, а туристи — просто приємно провести час, долучитись до веселощів і “помацати” історію руками. Для чого вам підручники, коли ви можете побачити Середньовіччя на власні очі? Квиток за участь у фестивалі, традиційно, коштує небагато.
ЯК ДІСТАТИСЯ ДО ТУСТАНІ
Заповідник працює щодня. Існують кілька варіантів доїзду до міста-фортеці Тустань.
Скельний комплекс та заповідник розташовані в селі Урич, Сколівського району, що на Львівщині, не далеко від адміністративної межі Івано-Франківської області. Обрати один із маршрутів можна залежно від транспорту, яким ви плануєте скористатись.
1. Автомобілем. Відстань від Івано-Франківська до Урича становить трохи більше 100 км. Доїхати до села можна через Долину, Болехів, Стрий. В селі Урич їхати головною дорогою до центру села, далі – за вказівниками.
2. Автобусом чи потягом. Якщо ви вирішили скористатися в подорожі громадським транспортом, то найкраще до Урича організований доїзд зі Стрия.
3. Можна також добратися зі Східниці (до Урича 7 км), Трускавця та Сколе. Розклад руху автобусів та потягів на офіційній сторінці Тустані.
Використано матеріали та фотографії сайту tustan.ua, Вікіпедія.
Перейти на Перлини Прикарпаття