На Прикарпатті у криницях виявили нітрати

З метою попередження негативного впливу нітратів на здоров`я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань пов`язаних ними, фахівці Долинської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» з початку року здійснювали моніторинг за вмістом нітратів у воді криниць та каптажів, яка використовується для споживання дітьми віком до 3-х років.

За 2019 рік за санітарно-хімічними показниками дослідили 107 проб води з індивідуальних та 6 проб з громадських криниць населених пунктів Долинського району та Болехівської міської ради, повідомляють у пресслужбі Долинської РДА.

За результатами лабораторних досліджень, у зразках води, відібраної з індивідуальних криниць, концентрація нітратів перевищувала нормативний показник в 10 пробах (9.3%). на територіях сіл Оболоння, Мала Тур’я, Кропивник, Старий Мізунь Долинського району та села Гузіїв Болехівської міської ради. Як наслідок, власникам індивідуальних криниць надали відповідні рекомендації.

Варто зазначити, що негативний вплив нітратів на організм людини полягає у тому, що надходячи до травного каналу з водою, вони під впливом кишкової мікрофлори відновлюються в нітрити. Останні потрапляють у кров і блокують гемоглобін шляхом утворення метгемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його. Отже, що більше гемоглобіну перетворилося на метгемоглобін, то менша киснева ємкість крові.

Якщо нітрати надходять в організм дорослих у надмірних, але не дуже високих дозах, концентрація метгемоглобіну збільшується незначно. Це майже не позначається на стані здоров’я, проте у хворих на анемію або серцево-судинні захворювання можуть посилитися прояви гіпоксії. Однак у немовлят та дітей, особливо першого року життя, спостерігається дефіцит ферментів, які перетворюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення.

В результаті, що менша дитина, то тяжче перебігає хвороба. У разі накопичення метгемоглобіну знижується насичення артеріальної крові киснем, виникає кисневе голодування. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи.

Також, підвищений вміст нітратів у воді сприяє підвищенню ризику щодо онкологічної захворюваності населення.

З метою запобігання негативному впливу нітратів на здоров’я населення та виникненню отруєнь і захворювань необхідно:

За можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Уміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук. Не вживати питної води з колодязів і джерел, вміст нітратів у яких перевищує нормативні показники, та не використовувати її для приготування сумішей для дитячого харчування. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні й органічні добрива. Не організовувати зберігання гною, вбиралень, вигрібних ям у радіусі 50 м від колодязів та каптажів. Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення.

Зверніть увагу! Щоб дізнатись чи вода з вашої криниці є безпечною для вашого немовляти, ви також можете звернутись в Долинську міськрайонну філію ДУ « Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» для проведення лабораторних досліджень води на вміст нітратів.

Нагадаємо, через сильні зливи грунтові води знову підтопили криниці прикарпатців.