Історія Станиславівської фортеці (відео)

Всі без винятку теоретики XV – XVIст. розуміли місто як організоване соціально-економічне і архітектурне ціле. Від міста вимагали, щоб воно розташовувалось на здоровій місцевості, було оборонно здатним, просторим і архітектурно виразним.

Особливо придатним для розташування міста вони вважали берег моря чи судноплавної ріки.

Місто Станіславів (сьогодні Івано-Франківськ), яке належить до міст –резиденцій, було засноване у XVIIст. польськими магнатами Потоцькими на території України.  Головною особливістю міста – фортеці є планувальна система, яка відзначається  винятково регулярним нарисом фортифікацій. Планувальній  структурі міста притаманні риси французької містобудівельної школи та риси ідеальних міст італійського ренесансу.Первісно міські фортифікації в плані мали вигляд правильного шестикутника з шістьма правильними земляними бастіонами доповненими частоколом. Пізніше з’явились рови заповнені водою та вали, а до міста можна було потрапити через три брами, які з’єднувались з трьома довгими мостами, перекинутими через рів. Крім того міжбастіонні куртини з брамами мали додатковий захист у вигляді ще одного оборонного яруса.

У середині XVIII ст. Станіславівську фортецю було удосконалено за зразком системи Вобана, відомого військового інженера. Новий палац Потоцьких з прилеглою територією, яка мала в плані вигляд правильної трапеції, було обнесено мурами, і ці укріплення були об’єднані з існуючими міськими фортифікаціями. В результаті проведених будівельних робіт фортеця набула вигляду видовженого восьмикутника з поздовжньою віссю симетрії. Утворилось шість земляних бастіонів та два півбастіони

Це історичний документальний фільм про історію закладання міста Станиславів (Stanislawow) та його фортеці, видатні події та персони, пов'язані з містом, розквіт та занепад фортеці.

Читайте також:Шість замків Прикарпаття, про які мало хто знає