«Люди дуже часто платять агенціям гроші за працевлаштування. Їм кажуть: «Вакансія коштує 100 злотих. Плати вперед, або ми вирахуємо з першої зарплати». Так само є перевізники, які кажуть: «Я знайду тобі роботу, але ти мені заплатиш». Так не має бути, ніхто не повинен брати в людей гроші за вакансію, – говорить Юлія. – Людям можуть обіцяти золоті гори, та, коли вони приїдуть, їх ніхто не зустріне і ніхто не дасть роботу. А це дуже важко – залишитись у чужій країні, часто без знання мови, сам на сам зі своїми проблемами».
«Закон про занятість забороняє брати з людей гроші за працевлаштування, – додає Тарас Басюга. – Тобто це роботодавець має платити агенції за те, що вона шукає людину. Сума залежить від вакансії та фаху працівника. Якщо ж агенція вимагає гроші за вакансію, то треба звертатись у прокуратуру та управління Держпраці».
Тож правило перше – ніколи не платіть за вакансію. Якщо у вас вимагають гроші, ймовірно, ви натрапити на шахраїв і бажаної роботи не отримаєте.
Друге, Юлія радить звертати увагу на платню, яку пропонують. Укладаючи договір про прийом на роботу, працівники стикаються з двома поняттями: зарплата нетто і зарплата брутто.
Якщо коротко, то зарплата нетто – це реально зароблені гроші. Але у договорі про прийом на роботу, на жаль, зазвичай вказують брутто, тобто суму, яка включає в себе ще всі обов’язкові внески, податки.
«Наприклад людина бачить у договорі 18-20 злотих за годину, але їй ніхто не каже, що сім злотих з цієї суми в неї заберуть. Тому, коли працівник отримує зарплату, відчуває себе ошуканим. Бо їхали вони на одні гроші, а отримали інші», – говорить Юлія Бровчук.
Тому, аби уникнути розчарування, перед тим як підписувати трудовий договір, обов’язково перепитуйте, скільки грошей ви реально заробите.
Третій момент – власне трудовий договір. Позаяк агенції в Україні працюють, як посередники, то всі важливі папери підписують уже безпосередньо при зустрічі з роботодавцем.
«Якщо людина потрапляє на нормальну агенцію, то ця агенція, як посередник між працівником і роботодавцем, має скласти договір, – розповідає Юлія. – По-перше, в кожного має бути дозвіл на роботу та страховка. По-друге, укладається договір доручення (umowa zlecenie – якщо це в Польщі) або трудовий договір (umowa o pracę). Там прописується: зарплата брутто, кількість годин, які треба відпрацювати, умови роботи, наявність житла тощо. Якщо агенція договір не складає, то у роботодавця має бути юрист, який би займався цим питанням».
Підписуючи папери треба звертати увагу: у договорі umowa o pracę передбачені повідомлення про звільнення, відпустка, виплати в разi хвороби, доплата за понаднормові. А у договорі umowa zlecenie працівник не має права на подібне. Тобто вас можуть звільнити в будь-який момент без попередження. Для підприємця, це, звісно, добре, бо в нього практично немає жодних зобов’язань перед працівником.