Село Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області дивує своїми природними несподіванками. Воно займає почесне місце за найбільш сейсмоактивної місцевості.
Поблизу цього села на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка площею близько 1,5 квадратних км, назва якої - Чудо-Старуня - нагадує дивовижне поєднання різних стратиграфічних, мінерально-петрографічних, гідрологічних та неотектонічних особливостей.
Вчені встановили, що невелика ділянка (близько 1,5 кв. Км.), Названий Чудо-Старуня, реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі від трьох до шести тисяч кілометрів: Румунії, Німеччини, Італії і навіть на Кавказі і навіть у Середній Азії. Така висока сейсмологічна чутливість доводиться тріщинами і провалами, зростанням порогів і активним газовиділенням, утворенням грязьового вулкану.
Грязьовий вулкан в с. Старуня це геологічна пам'ятка природи, він єдиний і унікальний не тільки у Карпатському регіоні, але й у світі. Своїм виникненням він зобов'язаний насамперед людям. Понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища. Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.
Читайте також: Краса Скель Довбуша з висоти. ФОТО
Цей вулкан викидає зовсім не лаву, як ми звикли бачити, а лікувальні грязі і нафту.
Відзначається, що диво природи з'явилося завдяки людській діяльності в зв'язку з розробкою нафтових свердловин. Поруч з грязьовим вулканом знаходиться ще і газовий, через що з надр постійно доноситься звук, що нагадує киплячий чайник.