В понеділок, 13 травня, курс гривні пробив річний пік, зміцнившись в понеділок до 26,11 грн/$. Нацвалюта продовжила зростання у вівторок вранці, зафіксувавши ще один рекорд — 26,09 грн/$, але до закриття просіла до позначки 26,3 грн/$. Банкіри стверджують, що зростання курсу гривні пов’язане з продажем валюти населенням під час травневих свят і напередодні сплати компаніями квартальних податків.
Вчора гривня досягла свого максимуму з початку 2019 року, зазначила головний скарбник Аltbank Наталія Стельмах. За її словами, падіння курсу іноземної валюти пов’язане зі збільшеним об’ємом обов’язкового продажу валютної виручки за минулі п’ятницю і суботу.
«За нашими спостереженнями, підйом був викликаний підвищеною пропозицією, що нагромадилася за святкові дні, плюс, можливо починається конвертація валюти підприємствами і організаціями з метою накопичення гривні для сплати квартальних податків», — прокоментував НВ Бізнес ситуацію на валютному ринку головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Аваль Михайло Ребрик.
Начальник управління стратегічного планування Укргазбанку Віктор Пастернак вважає, що на курс продовжує впливати зростання частки іноземних інвесторів в портфелі облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП). «Розміщення валютних ОВДП і перевищення пропозиції над попитом. Зарубіжні банки не поспішають скуповувати валюту для виплати дивідендів, при цьому експортери продовжують її активно продавати», — пояснює він причини зміцнення гривні.
Контекст
З початку року портфель українських ОВДП нерезидентів збільшився в 5,7 разу, досягнувши 36 млрд грн або $ 1,38 млрд.
За словами Ребрика, на графіку нижче видно, що з початку року курс $/грн в основному рухався в коридорі ретроспективних котирувань 2017-2018 років, досить точно повторюючи більшість сезонних патернів. «Так як в цьому році ми спостерігали більш активну підтримку зміцненню валютного курсу продажами валюти нерезидентами — для покупки ОВДП, не дивно, що курс опустився трохи нижче котирувань 2018 року і вийшов із зазначеного коридору. Видно, що в 2018-му спостерігалися і більш низькі котирування. Тож поточне значення курсу, яке безумовно є річним мінімумом, складно назвати піковим з урахуванням ретроспективи», — сказав аналітик.
Приплив іноземного спекулятивного капіталу продовжить зміцнювати гривню
Банкіри очікують, що зростання іноземних інвестицій в ОВДП продовжиться, тому курс гривні може і далі зміцнюватися. "Ми очікуємо підтримки низьких котирувань долара в травні на тлі сезону низького імпорту і тривалого припливу коштів нерезидентів у гривневі ОВДП. Також слід зазначити, що 20 травня настає крайній термін сплати ряду квартальних податкових платежів, напередодні якого можливі додаткові продажі іноземної валюти , — сказав головний економіст Альфа-Банку Україна Олексій Блінов.
На думку Ребрика інтерес інвестицій в українські ОВДП продовжує підстьобувати все ще висока облікова ставка НБУ — 17,5%. «Надалі сприятливий вплив може мати запуск роботи» лінка «Clearstream, що істотно спростить для нерезидентів доступ до ринку ОВДП. У відносно спокійній політичній обстановці це може потягти за собою істотний приплив портфельних інвестицій, оскільки інвестори в очікуванні зниження ключової ставки НБУ і подальшого зниження загального рівня ставок зацікавлені в фіксуванні високого рівня доходностей», — упевнений він.
Контекст
Як повідомляв НВ Бізнес, інвестбанк Morgan Stanley прогнозує, що вартість боргів України до кінця року знизиться до 16%.А облікова ставка НБУ в 2020 році знизиться до 14%.
Найближчим часом, банкіри не бачать на ринку подій, які можуть змінити висхідний тренд курсу гривні. «Підтримку гривні в травні стандартно надаватимуть операції нерезидентів з ОВДП, а також сплата квартальних податків, для якої юридичним особам знадобиться гривня», — підтверджує інтерес інвесторів до ОВДП Наталія Стельмах з Аltbank.
Віктор Пастернак з Укргазбанку очікує, що якщо гривня проб’є психологічний рівень в 26 грн/$, то це може сприяти її подальшому зміцненню, «але більш ймовірний сценарій — 26-26,5 грн/$ найближчим часом».
Що може обвалити гривню?
Однак, є фактори, які можуть істотно послабити національну валюту.
«Погашення зовнішніх боргів, виплата дивідендів материнським компаніям», — назвав один з них Пастернак.
Михайло Ребрик з Райффайзен Банку Аваль очікує, що влітку істотно виростуть девальваційні ризики, зокрема, через:
1. Ймовірну відстрочку/зрив другого траншу від МВФ і пов’язаного фінансування (ймовірність чого ми оцінюємо, як високу);
2. подальше скорочення позицій нерезидентів за гривневими ОВДП з конвертацією в іноземну валюту;
3. конвертації гривневої виручки, отриманої дрібними і середніми фермерами від продажу врожаю в разі раннього старту кампанії з його збирання;
4. можливого погіршення цінової кон’юнктури на товари українського експорту.
«Вкрай негативні наслідки для валютного курсу може мати втеча капіталів у разі реалізації політичних ризиків у вигляді загрози незалежності НБУ, денаціоналізація Приватбанку і або зрив/відмова від співпраці з МВФ», — резюмував Ребрик.