Фітосанітарні інспектори Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області систематично здійснюють фітосанітарний моніторинг сільськогосподарських та лісових угідь з метою встановлення фітосанітарного стану.
Так за період з 18 по 24 квітня при проведенні ревізії старих вогнищ, виявлено обмежено поширену в Україні карантинну хворобу рак картоплі на території Калуського району в селі Тужилів на площі 0,45 га, в Новиця на площі 0,15 га, в Підмихайлі на площі 0,8 га.
Спеціалісти визначили заходи по знищенню вказаних шкідливих організмів згідно рекомендацій даних під час накладання карантинного режиму.
Картоплю, хвору на рак, ні в якому разі не можна вживати в їжу. Також не можна згодовувати заражену бульбу тваринам. Таку картоплю треба знищити, наголошують фітосанітарні інспектори.
Рак картоплі виявляється як нарости на бульбах, пояснює головний сайт для агрономів "СуперАгроном". У ранній фазі розвитку зараження поширюється по всій поверхні. Пізніше ракові нарости з'являються переважно навколо вічок.
Спочатку нарости світлі, згодом буріють, поверхня їхня стає горбкувата. Ракові утворення можуть бути різними за величиною – від невеликих горошинок до розмірів, більших за бульбу. Довкола наростів відмирає тканина бульби, картопля згниває.
Рак бульби викликає стійкий грибок, спори якого активізуються при вологій і теплій – плюс 15 градусів і більше – погоді. Цикл розвитку гриба триває 10-12 днів. За вегетаційний період гриб може дати кілька поколінь. Втрати врожаю при цьому можуть становити до 80%.
Якщо на ділянці виявлено хвору бульбу, необхідно повідомити про це в управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Картоплю, хвору на рак, ні в якому разі не можна вживати в їжу, вважають спеціалісти.
Також не можна згодовувати заражені бульби худобі в сирому вигляді, оскільки рак бульби розноситься з гноєм. Спочиваючі спори, пройшовши через травну систему тварин, залишаються життєздатними. Зимові спори в картоплинах гинуть тільки після години кип’ятіння при 100 °C.