Трудові мігранти. У яких державах українцям працювати вигідніше

На що вистачить грошей після року роботи за кордоном? Якщо йдеться про Німеччину, — то на однокімнатну квартиру під Києвом.

Деяких українців результати виборів лякають більше, ніж революція та війна. Після першого туру президентських перегонів популярність запиту "еміграція" в Україні зросла та досягла максимуму з початку 2013 року.

На що вистачить грошей після року роботи за кордоном? Якщо йдеться про Німеччину, — то на однокімнатну квартиру під Києвом.

Деяких українців результати виборів лякають більше, ніж революція та війна. Після першого туру президентських перегонів популярність запиту "еміграція" в Україні зросла та досягла максимуму з початку 2013 року.

ДЖЕРЕЛО: GOOGLE TRENDS

Нестабільна політична ситуація і відносно низькі зарплати підштовхують українців до пошуків кращого життя. Міністр соціальної політики заявляв, що 3,2-9 млн громадян постійно або тимчасово працюють за кордоном.

Експерти оцінюють кількість заробітчан 2,5 млн. Нестача кадрів уже стала проблемою для бізнесу і буде поглиблюватися. VoxUkraine проаналізувала пропозицію роботи за кордоном на платформі OLX і знайшла цікаві тренди.

ADVERTISEMENT
Попит та пропозиція

Протягом 2018 року для українців були доступні вакансії в сімдесяти країнах світу. Загальна кількість вакансій за 2018 рік становила майже 47 тис.

Майже 60% вакансій, які пропонуються у розділі "Робота за кордоном", — у Польщі. На другому місці Чехія, 12%, на третьому — Німеччина, 5%.

Закордонних вакансій удев'ятеро більше, ніж відповідних резюме. Можна припустити, що людина, яка прагне працювати за кордоном, може швидко знайти роботу, розмістивши резюме, адже попит значно перевищує пропозицію.

Помітні коливання кількості вакансій за порами року. Навесні та влітку більше вакансій, ніж узимку. Можна припустити, що це пов'язано із сезонністю роботи у будівництві та сільському господарстві. Найбільш істотно, 43%, зросла кількість вакансій у березні 2018 року, найбільше знизилася — у грудні 2018 року.

Яких спеціалістів шукають

Робітники — найбільш поширений запит серед тих, хто шукає працівників. Також високий попит на пакувальників, будівельників, водіїв та електриків. Українці з більшою вірогідністю можуть влаштуватися на робітничі спеціальності, які не вимагають вищої освіти або знання мов.

Порівняння зарплат

Найнижчі заробітні плати у 2018 році пропонували в Болгарії, Угорщині та Польщі, найвищі — у Німеччині, Ізраїлі та Швеції. Розглядалися медіанні зарплати за країнами з найбільшою кількістю вакансій.

Польща пропонує найбільшу кількість вакансій, але тут середня зарплата одна з найнижчих — 24 024 грн. У Польщі половина зарплат нижча за 22 тис грн, цей показник гірший лише для Угорщини — 18 тис грн. Найкращими за показниками середньої та медіанної заробітних плат є Канада, Ізраїль та Німеччина.

Утім, це лише дані порталу OLX. Вакансії з інших джерел можуть відрізнятися як за рівнем заробітних плат, так і за структурою попиту на робочу силу.

Зарплати в Україні та за кордоном

Що пропонує український ринок праці? У вересні 2018 року середня зарплата за кордоном становила 30 056 грн, в Україні — 9 660 грн. При цьому для України бралися до уваги усі вакансії, для інших країн — переважно робітничі вакансії.

Навіть беручи до уваги те, що середня зарплата в Україні постійно зростає, вона ще дуже далека від того, що пропонують для заробітчан в інших країнах.

Різниця менша для максимальних заробітних плат та вища для мінімальних. Це значить, що українці, які заробляють значно більше середнього в Україні, не зможуть суттєво підвищити свої доходи, працюючи в інших країнах.

Аналіз витрат і вигод

Прагматична людина зазвичай порівнює не лише заробітну плату, а й вартість життя в Україні та за кордоном. Українець, який заробляє вдома 11,5 тис грн, витрачає на оренду житла та комунальні послуги 3 тис грн, на інші товари і послуги — 6 тис грн. Таким чином, він заощаджує за місяць 2,5 тис грн.

Скільки зможе заощадити українець в інших країнах?

Середня зарплата вища на, %

Вартість життя без вартості оренди житлавища на, %

Оренда житла вища на, %

Заощадження середнього українця, на місяць, грн

Україна

2 500

Польща

149

40

57

15 494

Чехія

208

140

182

12 526

Німеччина

378

61

91

39 540

Словаччина

181

65

36

18 350

Ізраїль

422

61

70

45 205

Угорщина

114

163

207

-321

Литва

195

193

252

5 768

Португалія

210

95

316

11 461

Джерело: numbeo.com

Отже, для прагматичного українця, який міркує про роботу за кордоном, цікавими для трудової еміграції можуть бути Німеччина та Ізраїль. До трійки країн з найбільшою кількістю вакансій входять Польща, Чехія і Німеччина.