Чи стануть усі медичні послуги платними для мешканців Івано-Франківська, які досі не уклали декларації?

Днями з’явилася інформація про те, що для пацієнтів, які не уклали декларацію з лікарем, медичні послуги стають платними. Чи це відповідає дійсності, як саме можна підписати декларацію, як обрати свого сімейного лікаря – на ці та інші запитання відповідає керівник Центру первинної медичної допомоги і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківська Ольга Савчук.

– Ольго Василівно, цими днями в засобах масової інформації з’явилися повідомлення про те, що залишилися лічені дні для підписання декларацій з лікарем. Чи дійсно часу для підписання таких декларацій залишилося дуже мало?

– Інформація з’явилася тому, що попередній дедлайн по підписанню декларацій повинен бути 1 липня 2019 року. Проте на початку березня Кабінет Міністрів України видав Проект постанови Кабміну про скасування фінансування «червоного списку», мова про людей, які не підписали декларацію. Виконуюча обов’язки міністра Уляна Супрун минулого тижня наголосила, що з 1 квітня «червоний список» фінансуватися не буде. Але ми очікуємо звіту від НЗСУ, з якого чітко побачимо, чи справді скасували таке фінансування. Цей звіт має з’явитися 4-5 квітня.

Декларації можуть бути підписані до кінця червня, система декларації приймає і для людей ніяких незручностей все це складати не буде. Ми усіх чекаємо, адже кожному потрібно обрати свого лікаря. «Червоний список» не є проблемою жителів міста, це проблема адміністрації Центру первинної медичної допомоги.

– Чи помічаєте ви в ці дні збільшення кількості людей, які поспішають підписати декларацію?

– Так, 1-2 квітня у нас навіть «зависла» система і ми не могли зареєструвати декларації через великий наплив пацієнтів. Мешканці міста довідалися, що виділений термін підходить до завершення, протягом вихідних зібрали документи і з понеділка цілими сім’ями почали оформляти декларації. Тому система не витримала такої напруги. Проте ми розуміємо, що протягом одного-двох тижнів напруга спаде і ми зможемо й далі спокійно укладати декларації.

– Якщо людина й досі не уклала декларацію, але їй потрібно звернутися до лікаря, чи прийматимуть її спеціалісти, адже на пацієнтів з «червоного списку» виділення коштів припиниться?

– Якщо декларація не підписана, але людині необхідна консультація вузького спеціаліста, пацієнт має право прийти в медичний заклад, і через IBox оплатити  вартість послуги. Якщо людина все ж хоче діяти по маршруту пацієнта, тоді приходить до поліклініки, обирає собі терапевта, підписує з ним декларацію і отримує скерування на обстеження вузькими спеціалістами.

– Як саме людина може підписати медичну декларацію? Що для цього потрібно?

– Існує декілька методів. Перший – найпоширеніший: можна розпитати друзів та знайомих, з ким вони підписали декларацію, чи задоволені вони лікарем, і собі також підписати декларацію з цим спеціалістом.

Другий метод – зайти на сайт Медікс, проглянути сторінки лікарів, прочитати відгуки пацієнтів про них і таким чином обрати свого лікаря.

І третій варіант – просто прийти в поліклініку, найближчу до місця проживання, зайти до лікарів, які приймають в цей час пацієнтів, поспілкуватися з ними і обрати того, з ким виникне бажання підписати декларацію.

У кожній поліклініці прийомом пацієнтів одномоментно займаються до трьох лікарів, тому проблеми з пошуком сімейного лікаря немає.

– Раніше вибір медичного закладу здійснювався виключно за територіальним принципом. Чи людина зобов’язана підписувати декларацію саме з лікарями тієї поліклініки, до якої була приписана раніше?

– Пацієнт має право обрати будь-який медичний заклад міста і будь-якого лікаря. Але варто все ж розраховувати на такий момент: якщо виникне потреба проходити обстеження вузьких спеціалістів, чи зручно буде добиратися з однієї частини міста до іншої. Звісно, зручніше підписувати декларацію в тій поліклініці, яка найближче до дому. Міська влада зараз підписує угоди із навколишніми селами і їхні мешканці обирають своїх лікарів у міських поліклініках. Тобто вибір лікаря – абсолютно вільний.