Нелегальне звалище на березі Дністра отруює воду

На Прикарпатті в Галицькому районі 10 років як існує нелегальне сміттєзвалище забільшки в кілька десятків гектарів. Смітник на березі Дністра не має офіційного статусу та документів.

Кілька кілометрів дорогою до місця, яке стало смітником, всуціль всіяні пластиком. 

Півстоліття тому на цьому місці розробляли кар’єр із забору гравію, йдеться в сюжеті ФактиIctv.

Гравій використовували для будівництва Бурштинської ТЕС. Потім у покинутий котлован почали звозити сміття.

Зараз везуть з Бурштина, з довколишніх сіл та загалом з усього Галицького району, розповідає один з водіїв сміттєвозів. 

Щодня сюди приїздять 10-15 переповнених сміттєвозів.

Полігон для ТВП – це складна комплексна споруда, яка, найголовніше, має перешкоджати потраплянню шкідливих і небезпечних речовин зі звалища у довкілля. Як-от інфільтрат, що утворюється від гниття відходів. У кар'єрі, який став стихійним полігоном, стоки накопичуються і стікають у ріку. Дністер – за півкілометра. 

Село Різдвяне Галицького району – за кілометр від звалища. Люди бояться вітру, бо він несе нестерпний сморід. Неодноразово звалище горіло, але найгірше – з водою.

"У нас з криниць санстанція з Галича брала аналізи, – розповідає мешканка села Марія Прокопів. – Вода не придатна для пиття".

Звалище експлуатують незаконно. 

"Ще в 2003 році надійшло прохання від КП "Житловик" з Бурштина про погодження виділення земельної ділянки під сміттєзвалище. На сьогодні роботи з відведення не закінчені, – розповіла Ольга Харів, голова Старомартинівської сільської ради. – Зараз це сміттєзвалище офіційно безгосподарне". 

Торік Галицький район на екологію розприділив 90 мільйонів гривень. Пояснити, куди виділили кошти, у райраді не змогли.

Документи на полігон ТПВ підготували давно, запевнили у бурштинському КП "Житловик", але чекають на "останнє слово" від Мінекології, Геокадастру та РДА. 

"За українським законодавством, до полігонів ТПВ високі вимоги, – пояснив начальник відділу управління екології та природних ресурсів ОДА Петро Кульба. – Головне – не допускати до підземних водоносних горизонтів той фільтат, що утворюється від захоронення ТПВ. І друге питання – дегазація". 

На Прикарпатті 16 офіційних полігонів. З них сім – паспортизовано. Торік незаконних звалищ виявили 900.

Читайте також: Франківські пласту закликають брати участь у екочеленджі