15 лютого християни відзначають одне з найбільших свят — Стрітення Господнє. Його відносять до числа Дванадесятих: так називають 12 найбільших свят у році. Та не кожна людина, яка вважає себе християнином, знає історію та інші особливості цієї події.
Історія свята Стрітення
Через 40 днів після Різдва Христового віряни святкують Стрітення Господнє. Цей день вважається зустріччю всього людства із месією.
15 лютого згадують велику подію, яку розповідає у своєму Євангелії апостол Лука, а саме принесення Марією Ісуса до єрусалимського храму, за законом Мойсея (закон пророка Мойсея: на 40 день після народження, хлопчиків потрібно було приносити до храму). У цей день Спаситель зустрівся із святим чоловіком - Симонеоном і пророчицею Анною. Саме він упізнав у дитяті Месію. Бо було пророчено старому, що він не помре поки не побачить Спасителя світу. У той же день, побачивши Ісуса, він сказав, що це Син Божий. Симонеон попросив у Христа відпустити його, тобто просить у Нього дозволу покинути цей світ.
Велика зустріч Симонеона із Господом наповнена філософським змістом.Свято Стрітення Господнього — це зустріч людства із месією; зустріч грішних душ із Господньою любов'ю; зустріч старого і нового завітів. А у народі ще й зустріч зими з весною (хоча ця думка має язичницькі корені і нав'язана владою СРСР).
Чи "зустрічається" у цей день зима з весною?
Зима з весною зустрічається згідно із календарем, або після підвищення температури. Метеорологи вважають, що це припадає на кінець лютого — початок березня, після зміни температурних режимів. Але ніяк не 15 лютого.
Стрітення - це не зустріч зими з весною. Ця думка є елементом атеїстичної пропаганди СРСР ХХ століття. Щоб витіснити усі релігійні свята і щоб люди забули про Різдвяні свята, радіанська влада пропагувала Новий рік та язичницького персонажа - Діда Мороза. А для того, щоб стерти з пам'яті народу свято Стрітення - запровадили свято зустрічі Зими й Весни, під час якого проводили різні хороводи й забавляння.
Також думка про те, весна зустрічається з зимою торкає сивої давнини і має язичницькі корені, які згодом переплелися із християнськими традиціями. Саме тому народ створив багато повір'їв та приказок. Зокрема, селяни у цей день перетрушують зерно, щоб "пробудити" його, бо скоро весна; віруючі посвячують свічки, які називають "громницями", щоб захищали посіви від грому та блискавки.
Властивості стрітенської свічки
Насправді, стрітеньська свічка, як і будь-яка інша освячена свічка, має служити християнину для щирої молитви, а не для магії, якою людина грішить. У неї немає жодних властивостей, до того ж церква виступає проти будь-якої магії. Запалена свічка символізує віру і молитву, яка возноситься на небо.
*Цього ж дня в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.
Автор: Богдан Вікторія
Читайте також: У Франківську обговорили нові тарифи на воду