З повноцінним вступом зими в свої права (надзвичайно пунктуально цього року, погоджуєтесь?) хочемо почати цикл ознайомчих статей про найбільш поширені захворювання бронхо-легеневої системи, кількість яких значно зростає, коли градусник на вулиці показує температуру все ближче до нуля і нижче нього.
Отож, спочатку поговоримо про пневмонію, у зручному форматі запитання-відповідь:
1. Що таке пневмонія?
Пневмонія - гостре інфекційне захворювання, переважно бактеріальної етіології, яке характеризується вогнищевим ураженням респіраторних відділів легень та наявністю внутрішньоальвеолярної ексудації.
Якщо упустити всі незрозумілі медичні терміни, то в народі дане захворювання називають – «запаленням легень». При ньому уражаються найменші частинки легені – альвеоли, і в них, внаслідок ураження збудником (здебільшого бактеріями) починає накопичуватись в’язка мокрота і вони перестають виконувати свою безпосередню функцію газообміну.
2. Які причина виникнення пневмоній?
Як вказано вище, ЗДЕБІЛЬШОГО причиною виникнення пневмонії є бактеріальні збудники, однак, слово «здебільшого» каже нам, що значно рідше, але все ж причиною пневмонії можуть бути і віруси, в тому числі і вірус грипу.
3. Чому не всі хворіють пневмонією?
Говорячи про причини виникнення даного захворювання, хочеться нагадати, що людський організм –механізм досконалий і продуманий, і природа не залишила нас беззахисними перед збудниками найрізноманітніших захворювань, тому наш організм завжди бореться, перш ніж здатись і дати можливість хворобі розвинутись. Протиінфекційний захист нижніх дихальних шляхів здійснюється за допомогою механічних (аеродинамічна фільтрація, розгалуження бронхів, надгортанник, кашель та чхання коливальний рух війок миготливого епітелію слизової оболонки бронхів), а також механізмів неспецифічного та специфічного клітинного і гуморального імунітету. Причинами розвитку запальної реакції в респіраторних відділах легень можуть бути як зниження ефективності захисних механізмів організму, так і певна кількість мікроорганізмів та/або їх підвищена вірулентність.
Отже, якщо Ви захворіли тим чи іншим інфекційним захворюванням, то або Ви якимись своїми діями спровокували зниження сили захисних механізмів організму (переохолодження, куріння, недоїдання, недосипання і виснаження), або Вам просто не пощастило і Ви зустрілись з високовірулентним збудником, або збудник потрапив у Ваш організм у великій кількості. Не виключений і той факт, що пневмонія може виникати при наявності вогнища інфекції локалізованого не в легенях, а наприклад, при супутній наявності інфекційного ендокардиту або абсцесу печінки.