Набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України. Згідно з документом, в судах запроваджується посада слідчого судді.
Основне завдання слідчого судді – судовий контроль за дотриманням прав і свобод осіб на стадії розслідування.
Нововведення спрощує процедуру визнання особи потерпілою від злочину – згідно з положеннями нового КПК, людина не буде змушена чекати рішення слідчого, а автоматично після подання заяви про злочин набуває статусу потерпілого й отримує можливість користуватися своїми правами.
«У судах вже запроваджена посада слідчого судді, який здійснюватиме судовий контроль за дотриманням прав і свобод осіб на стадії розслідування. Перелік слідчих суддів уже затверджений, є цілий перелік дій який буде проводитися за участю або з дозволу слідчого судді. Там близько 36 положень, - говорить керівник апарату Івано-Франківського міського суду Володимир Оліяр. – Кандидатури, які зайняли посаду слідчого судді визначили збори суддів. В Івано-Франківському міському суді слідчих суддів буде сім».
Згідно нового КПК, судовий контроль за дотриманням прав і свобод осіб на стадії розслідування значно розширений, і відтепер лише з дозволу слідчого судді зможуть проводитися процесуальні дії, які обмежують конституційні права особи. Йдеться, зокрема, про накладення арешту на майно, примусовий привод особи, обрання запобіжного заходу, відсторонення від посади, проведення обшуку.
«Потрібно врахувати ще один момент, - зауважує Володимир Оліяр. – перелік слідчих суддів зміниться після нового року, бо тоді нам збільшать чисельність суддів у судах, у зв’язку з появу такого нового інституту, як посада «слідчий суддя». Тому з часом картина може змінитися».
Також створено Єдиний реєстр досудових розслідувань, в якому реєструються заяви про злочини. Кожен слідчий отримав персональний електронний ключ для входу в систему.