У рік, оголошений у Європі й в Україні роком культурної спадщини, харківські активісти шукають однодумців по всій країні, в тому числі в Івано-Франківську, для захисту архітектурних пам'яток.
Проблема — руйнування і зникнення пам'яток історії та архітектури — в Івано-Франківську стоїть так само гостро, як і в інших містах, вважають організатори всеукраїнського проекту «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини» .
Юристи проекту аналізують законодавство у сфері охорони культурної спадщини та готують пропозиції щодо зміни нормативних документів. Поправки будуть передані до Верховної Ради, Кабінету міністрів та Міністерства культури. Автори ініціативи наголошують: такі заходи викорінять корупцію в державних органах і зроблять процес захисту пам'яток архітектури прозорим. Важливо, щоб відносини між власниками, орендарями будівель, державою і суспільством стали зрозумілими.
Організація, яку очолює Олена, першою оголосила про системність знищення історичних будівель і цілих районів, запустивши всеукраїнський проект. Сама Олена — правнучка знаменитого академіка архітектури, харків'янина Олексія Бекетова, тому для неї питання пам'яті особливо важливе.
Один з інструментів проекту «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини» — фільм-дослідження «Зберегти не можна зруйнувати». Стрічка вважається «відправною точкою» в обговоренні загальнонаціональної проблеми руйнування культурної спадщини.
Зйомки проходили в 9 містах, серед яких Івано-Франківськ. Місцеві жителі побачать документальний фільм 28 березня в Intellect Hub за адресою: вул. Вірменська, 1, третій поверх. Початок - о 18:30.
У кадр потрапили такі відомі в Івано-Франківську архітектурні пам'ятки, як Палац Потоцьких та група історичних будинків по вулиці Мельничука, Галицькій, Січових Стрільців, Курбаса, площі Ринок.
Документалісти поспілкувалися з місцевим архітектором і краєзнавцем Ігорем Панчишиним, дизайнером Валер’яном Федоряком та заступником міського голови Івано-Франківська з питань діяльності виконавчих органів міськради Олексієм Кайдою.
Центр Івано-Франківська зосереджує в собі десятки старовинних австрійських будівель. Місто відвідують тисячі не лише іноземних, але й вітчизняних туристів, таким чином розвиваючи внутрішній туризм в Україні. На щастя, місцева влада зрозуміла, як відновлення та збереження історичної частини Франківська впливає на розвиток регіону.
Навіть незначні перетворення в місті несуть у собі виховну функцію, особливо для молоді, вважає реставратор і дизайнер Валер’ян Федоряк:
У фільмі «Зберегти не можна зруйнувати» також присутні думки зарубіжних експертів із Німеччини, Польщі, Росії. Спікери погоджуються, що формат кіно — зрозумілий для широкої аудиторії спосіб заявити про ситуацію привселюдно.
Покази фільму та дискусії вже пройшли в Харкові, Полтаві, Києві, Запоріжжі, Дніпрі, Одесі, Ужгороді.
Наступні зустрічі відбудуться в 28 березня в Івано-Франківську та 29-30 березня у Львові.
Читайте також:
Франківських стоматологів запрошують на міжнародну виставку. АНОНС