У рамках відзначення 100-річчя подій під Крутами 27 січня у Бахмачі на вокзалі відкрили пам'ятну дошку героям оборони Бахмача.
Невеличке місто Бахмач, з якого і почався бій! Бій під Крутами!
Інформує місцеве видання міста Бахмач - Порадник
Саме бої за Бахмач - 25-26-27 січня 1918 року передували знаменитому бою під Крутами. І бої за Бахмач були масштабнішими, кровопролитнішими та стратегнішими з військової точки зору. Саме Бахмач за 4 доби затримав основні групи московського агресора: північну - Берзіна, східну - Руднєва, південну - Муравйова.
На відміну від бою під Крутами, тут були більш масштабні бої, як за чисельністю вояків з обох сторін, за охопленням території (дві великі залізниці), за кількістю загиблих, так і - найголовніше - за стратегічним значенням.
Ви скажете, що посібники з історії підкреслюють стратегічну мету бою під Крутами так: ЗАТРИМАННЯ наступу москалів на Київ для УСПІШНИХ переговорів у Бресті для укладання угоди з новими союзниками. Але це сталося не через дводенний бій під Крутами, а саме через бої у БАХМАЧІ, які майже на тиждень затримали основні групи військ «большевицької» Московії: північну групу – Берзіна, східну – Руднєва та південну – Муравйова. Усі вцілілі оборонці Бахмача відступили під Крути, де й дали бій об’єднаній групі військ Московії разом зі Студентським Куренем – 29-го січня.
Втрати українців під Бахмачем становили (приблизно) 123 бійці, під Крутами - 45. Поранених під Бахмачем - понад 150, під Крутами - 60. Втрати москалів убитими під Бахмачем - близько 300, під Крутами -50 і пораненимим відповідно 300 і 70.
Отже, збройна кампанія 25-29 січня у Бахмачі та Крутах є НЕРОЗРИВНОЮ! Без Бахмача не було би Крут. А самі герої Бахмача стали героями Крут. Саме тому ветеранські (комбатантські) об’єднання Армії УНР в еміграції популяризували єдину дату і єдину форму вшанування: «Слава героям Бахмача і Крут!»
Читайте також :