Гастроскопія (повна назва – езофагогастродуоденоскопія) – відноситься до ендоскопічних методів дослідження.
Спроби оглянути порожнини організму людини робилися ще в глибокій старовині. В 90-і роки ХІХ століття були створені жорсткі ендоскопи, у тому числі і панорамні гастроскопи. В силу недоліків, властивих цим моделям гастроскопів і складності методики дослідження, в клінічній практиці метод гастроскопії в ті роки застосовувався обмежено.
Широке застосування гастроскопії почалось в середині ХХ століття - з'явилися гнучкі скловолоконні ендоскопи, пізніше зявились відеоендоскопія і капсульна ендоскопія.
В ході дослідження лікар оглядає слизову оболонку стравоходу, шлунку і дванадцятипалої кишки, може отримати біопсійний матеріал (для проведення цитологічного і гістологічного досліджень).
Варто зазначити, що гастроскопія і рентгеноскопія шлунку не конкуруючі метод і дослідження, вони доповнюють одне одного. Комп'ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ) - методи дослідження, що увійшли в даний час в широку практику, застосовуються при дослідженні шлунку лише при наявності певних показів.
Кому призначається гастроскопія (ЕГДС)?
Як підготуватися до дослідження?
Яка медикаментозна підготовка проводиться перед дослідженням?
Перед дослідженням рекомендується прийом спеціальних препаратів для усунення слизу в шлунку, який ускладнює і подовжує огляд. З цією метою пацієнтові пропонуютьвипити близько 3 мл емульсії Симетикону (Еспумізан, Дисфлатил, Інфакол, Колікід) за 10 хвилин до дослідження. Перед дослідженням пацієнту проводиться зрошення ротоглотки медичним препаратом, що викликає відчуття заніміння в горлі.
Суть дослідження.
Пацієнт лягає на лівий бік. Протягом усього дослідження у нього в роті знаходиться пластиковий загубник - щоб не заважати просуванню гастроскопу і не пошкодити апарат зубами. Дихати потрібно спокійно, глибоко. Під час огляду лікар піддуває повітря в шлунок, щоб краще розглянути його і розправити шлункові складки. Тривалість дослідження, як правило, становить кілька хвилин. Больові відчуття в шлунку під час гастроскопії відсутні.
Що таке біопсія?
Під час дослідження при необхідності лікар проводить біопсію. Для цього в інструментальний канал гастроскопу вводяться тонкі медичні інструменти, за допомогою яких відщипується маленький шматочок слизової оболонки. Процедура є безболісною. Біопсія береться з виразок, поліпів, пухлин та інших утворень для уточнення їх характеру.
Як поводитися після дослідження?
З повагою,
Ігор Бураков, лікар-ендоскопіст МЦ "Медекс Плюс"
вулиця Військових Ветеранів, 10
тел.: (0342) 71-15-60
(097) 660-71-17
(066) 237-55-22
Також читайте: Як розпізнати інсульт. Важливо знати!