29 вересня організація «ООН Жінки» і «Український жіночий фонд» презентували короткометражний документальний фільм про жінок в Збройних Силах України, зокрема про їх перебування на передовій, проблеми офіційного оформлення, заборону обіймати певні посади та прогресі, який вже намітився за останній рік - після проведення дослідження «Невидимий»
Як відзначають організатори, після того як «Український жіночий фонд» спільно зі структурою «ООН Жінки» приєдналися до актуалізації цього питання, Міністерство оборони України в червні 2016 року наказом №292 внесло зміни до переліку штатних посад, розширивши перелік посад, на які можуть призначати жінок.
«Важливо відзначити, що крім того, що список посад (дозволених для жінок посад старшинського рангу) було розширено, дуже важливим елементом є те, що були дозволені бойові пости - це перше. А друге - ми можемо спостерігати не тільки горизонтальне, а й вертикальне розширення можливостей жінок в ЗСУ, тому що дозволена посаду «водія», але також і «старшого водія». Є наказ, який дозволяє жінкам займати ці посади, але поки що точно невідомо, чи змогли вони переоформитися або оформитися на дозволені їм посади «, - зазначила Анна Квіт, дослідниця проекту« Невидимий батальйон ».
«Сьогодні жінки нарівні з чоловіками доводять ... Але вся наша історія, історія становлення нашої держави говорить про те, що жінки завжди нарівні з чоловіками, особливо в скрутну хвилину, ставали на захист своєї Батьківщини.
До речі, проект Основного Закону, Конституції Павла Скоропадського передбачав службу жінок нарівні з чоловіками. У той час це був найпрогресивніший Основний Закон, хоч і проект - але він був. В Ізраїлі з жінками була така ж ситуація. Вони боролися за право бути на рівних, щоб з забезпечуючих підрозділів перейти на бойові пости - домагалися навіть через суд. І це був прецедент - можливо, нам теж це треба зробити - просто подати в суд і завоювати це право таким чином.
«Є навіть негласне правило: жінок більше на війну не брати, - каже Наталя Черкасова, гранатометниця окремого штурмового батальйону Айдар (оформлена як начальник продовольчого складу) - хоча жінок зараз йде дуже велика кількість - не тільки через якісь пільги ... Дуже багато жінок, нарешті дочекавшись певного закону про рівність жінок, хочуть займати бойові пости - не в штаб, не куди-небудь куховаркою якоюсь ».
Для довідки: У ЗСУ служать понад 17 000 жінок (близько 8,5% від загальної чисельності військових), більше 2 тис. З них отримали статус учасника бойових дій. Станом на липень 2016 р за час проведення АТО 630 жінок-військовослужбовців нагороджені відзнаками Міністерства оборони України та почесними нагрудними знаками начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, понад 50 жінок відзначені державними нагородами.