Вагітність – це час, коли жінка береже у собі нове життя, час найбільшої турботи і водночас відповідальності. Ні для кого не є секретом, що жінка у період вагітності є найбільш чутливою і вразливою не тільки у емоційному плані, а й фізично. Тому треба уважно ставитися до рухової активності, здоров’я і харчування вагітної.
Існує переконання, що дієта вагітної жінки значно відрізняється від звичного раціону. Це не зовсім так. Варто відзначити те, що у зв’язку з вагітністю у жінки збільшується потреба не у жирах та вуглеводах, а саме у білках, вітамінах і мінералах. Незначно збільшується також потреба в затраті енергії. В першому триместрі денне споживання калорій збільшується на 150 ккал, в той час, як в двох наступних воно виростає в середньому до 350 ккал на день. З цього випливає, що потрібно вживати продукти з більшим вмістом поживних речовин, а не просто збільшити кількість їжі.
Для того, щоб забезпечити найбільш благополучні умови розвитку для дитини, мамі варто пам’ятати основні правила харчування:
- Потрібно регулярно вживати їжу і не відмовляти собі тоді, коли хочеться поїсти.
- Треба щодня урізнюманітнювати власний раціон корисними продуктами.
- Всі основні поживні речовини повинні бути присутніми в їжі в достатній кількості і в оптимальних співвідношеннях.
- Вся їжа повинна бути свіжоприготованою, зі зменшеним вмістом жирів.
- Також, враховуючи схильність вагітних до набряків, варто обмежити вживання кухонної солі і рідин.
- Енергетична цінність продуктів, що входять у раціони харчування вагітної жінки, повинна відповідати потребам організму матері і організму плода.
- Продукти, що входять у раціон харчування вагітної жінки, повинні перетравлюватися з невеликими витратами енергії і легко засвоюватися.
- Обов’язково варто пам’ятати, від чого вагітна повинна негайно відмовитися: це від прянощів, натуральної кави, від усього смаженого, гострого і в першу чергу від алкоголю.