Що робити, коли втрапив у карпатську грозу?

 Літо - найкращий сезон для гірського туризму, проте літні карпатські грози часто можуть стати фатальними. Що робити та як себе поводити в Карпатах під час грози?

Пропонуємо декілька порад:

1. Порада перша - правильно плануйте час прогулянок та подорожей. За статистикою, більшість гірських катаклізмів трапляються в післяобідню пору.

 2. Порада друга - якщо вам пощастило більше, й під час грози ви знаходитеся в котеджі чи садибі, все ж не варто втрачати пильності. Насамперед позачиняйте всі вікна та двері. В приміщенні не має бути протягів. Відключіть всі електричні прилади. Крім того, потрібно знаходитися якомога далі від електричних приладів.   

3. Порада третя - якщо гроза застала вас в горах, знайдіть групу низькорослих дерев й перечекайте грозу там.   

4. Порада четверта - шукаючи укриття від грози, зверніть увагу на стан дерев. Якщо дерево має ознаки руйнування вогнем, то перебування в такому місці також небезпечне, адже є ймовіність, що саме в це дерево блискавка влучала раніше. Дослідники довели, що блискавки найчастіше влучають в дуб, тополю, сосну та ялину. Менш вразливими до блискавок є верба, клен та кущі.   

5. Порада п'ята - вибираючи місце захисту уникайте берегів гірських річок, особливо гірських струмків. Останні, за словами працівників МНС, надзвичайно небезпечні під час злив. У струмків відсутній резерв для надлишкової води, тому вони за лічені хвилини можуть перетворитися на смертоносний потік, змиваючи все на своєму шляху. І ця раптовість часто не залишає шансу на реакцію у постраждалих.   

6. Порада шоста - якщо гроза застала вас на гірській галявині чи на відкритій місцевості, й до дерев бігти надто далеко, не забувайте, що слід уникати поодиноких дерев, оскільки вони є чудовою приманкою для блискавок. У такому випадку шукайте будь-яку ямку чи западину. Коли маєте можливість вибирати, то ховайтеся в сухих западинах, оскільки волога земля значно частіше притягує Перунові "стріли". (Знайти сухе місце на відкритій місцевості буде вкрай складно, тому, якщо будете ховатися у вологому поглибленні,  в жодному разі не лягайте там у повний зріст. Це зменшить ваш контакт з поверхнею, котра слугує провідником.

 7. Порада сьома - якщо гроза застала вас під час їзди на велосипеді або квадроциклі перше, що потрібно зробити - негайно зупинитися. Далі  дотримуйтеся вищевказаних порад.

Бережіть себе й відпочивайте з розумом !